Trwa ładowanie...
mundurowi
11-09-2013 13:24

Speckomisja pozytywnie o projekcie ws. chorobowego dla mundurowych

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych pozytywnie zaopiniowała w środę
obniżenie ze 100 do 80 proc. wynagrodzenia zasiłków chorobowych dla funkcjonariuszy służb
mundurowych. Przeciw pozytywnej opinii do tego rządowego projektu był jedynie Marek Opioła (PiS)

Speckomisja pozytywnie o projekcie ws. chorobowego dla mundurowychŹródło: PAP/ Tomasz Waszczuk
d310x7a
d310x7a

Speckomisja głosowała nad opinią po raz drugi. Pod koniec lipca ani wniosek o pozytywne zaopiniowanie, ani o negatywną opinię nie uzyskały w głosowaniu poparcia większości komisji. Głosy rozkładały się wtedy po równo trzy do trzech. W środę ponowny wniosek o pozytywną opinię uzyskał pięć głosów za, przy jednym przeciw. Nikt się nie wstrzymał, ale podczas głosowania nie było Stanisława Wziątka (SLD). Pod koniec sierpnia komisja obrony również, po wcześniejszym nierozstrzygniętym głosowaniu, wydała pozytywną opinię o projekcie, którym zajmuje się komisja spraw wewnętrznych. Przygotowany przez MSW projekt nowelizacji kilku ustaw zakłada, że żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej, służby więziennej i celnej dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni.

Projekt zakłada utrzymanie 100-proc. stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby. W myśl projektu środki finansowe pozyskane z ograniczenia uposażeń mają być w całości przeznaczane na fundusz nagród i zapomóg dla wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy. Jednocześnie obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego nie będzie podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą oraz naliczenia świadczeń emerytalnych i rentowych. 100-proc. stawka za zwolnienie byłaby utrzymana, jeśli choroba będzie wynikać z pełnienia służby. Chodzi m.in. o wypadki podczas służby i choroby zawodowe, wypadki w drodze do miejsca pełnienia służby (i powrotnej), choroby w czasie ciąży, sytuacje poddania się badaniom lekarskim koniecznym dla dawców komórek, tkanek i narządów.

Pełne wynagrodzenie będzie także wypłacane w przypadku, gdy niezdolność do służby powstała w trakcie realizacji zadań służbowych poza granicami Polski (np. misji, działań ratowniczych), a także w wyniku czynów o charakterze bohaterskim, czyli wymagających np. dużej odwagi, narażenia życia lub zdrowia.

d310x7a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d310x7a