Spółdzielcza Grupa Bankowa zmienia model funkcjonowania, kończy przygot. do IPS

Warszawa, 14.10.2015 (ISBnews) - Grupa SGB wprowadza nowy model działania banku zrzeszającego. SGB-Bank skoncentruje się na działaniach wspierających grupę i obsłudze procesów wewnątrzbankowych. Wiodącą rolę w działaniach na rynkach lokalnych nadal będą miały autonomiczne Banki Spółdzielcze. Trwają również ostatnie przygotowania do wprowadzenia Instytucjonalnego Systemu Ochrony (IPS), wynika z wypowiedzi prezesa zarządu SGB-Banku Ryszarda Lorka dla ISBnews.

14.10.2015 10:16

"Sytuacja na rynku usług finansowych jest bardzo dynamiczna. Banki działają - i wszystko wskazuje, że będą działały przez dłuższy czas - w środowisku niskich stóp procentowych. To wymusza poszukiwanie optymalizacji kosztów funkcjonowania i zwiększanie efektywności sektora bankowości spółdzielczej. Dlatego wprowadzamy nowy model działania banku zrzeszającego, który będzie się skupiał na wspieraniu banków spółdzielczych poprzez realizację roli apeksowo-biznesowej, czyli lidera serwisu dla zrzeszonych banków. Natomiast banki spółdzielcze zrzeszone w Grupie pozostaną liderami biznesu na rynkach lokalnych" - powiedział ISBnews Lorek.

Spółdzielcza Grupa Bankowa kończy również przygotowania do wprowadzania Instytucjonalnego Systemu Ochrony (IPS).

"W połowie września br. złożyliśmy do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o wydanie decyzji w sprawie akceptacji projektu Umowy Systemu Ochrony oraz decyzji o uznanie Instytucjonalnego Systemu Ochrony. Mamy nadzieję, że Komisja wyda tę decyzję na posiedzeniu w październiku, co pozwoli nam na utworzenie Systemu Ochrony już na początku listopada" - dodał prezes SGB-Banku.

Formalna decyzja o wyrażeniu zgody na uczestniczenie SGB-Banku w Systemie Ochrony ma zostać podjęta 14 października br. w trakcje nadzwyczajnego walnego zgromadzenia. Z wypowiedzi prezesa Lorka wynika, że zdecydowana większość banków spółdzielczych należących do SGB posiada już podobne uchwały. Banki spółdzielcze zrzeszone w SGB są więc gotowe do utworzenia Systemu Ochrony.

W opinii prezesa, celem obu tych działań jest redukcja kosztów, zwiększenie bezpieczeństwa i efektywności bankowości spółdzielczej.

"Te zmiany - system ochrony ukierunkowany na zwiększenie bezpieczeństwa oraz nowy model współpracy między bankiem zrzeszającym, a tworzącymi grupę bankami spółdzielczymi, stanowią spójną i wzajemnie uzupełniającą się całość i jestem przekonany, że wyznaczą one kierunek rozwoju bankowości spółdzielczej w Polsce na najbliższe lata" - podsumował prezes Lorek.

SGB-Bank S.A. zrzesza 202 banki spółdzielcze i wspólnie z nimi tworzy Spółdzielczą Grupę Bankową. Swoim zasięgiem grupa SGB obejmuje niemal całą Polskę oferując usługi w sieci ponad 1,5 tys. placówek oraz w elektronicznych kanałach dostępu.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)