Spore obroty na fixingu

Tegoroczne wakacyjne sesje na GPW, jak do tej pory, charakteryzują się przede wszystkim niewielką aktywnością inwestorów.

Spore obroty na fixingu
Źródło zdjęć: © WP.PL

Kolejną ich wspólną cechą jest kopiowanie ruchów giełd zachodnioeuropejskich w skali intraday. Pod tymi względami poniedziałkowe notowania na GPW nie odbiegały od ustalonej normy. WIG20, podobnie jak największe indeksy Starego Kontynentu, startował od minusów, rano zniżkował nawet ok. 1,5%. Niskie otwarcia spowodowane były w jakimś stopniu wynikami azjatyckich parkietów, Nikkei225 (Tokio) oraz Hang Seng (Hong Kong) zamykały się ze stratą 2,6%. Potem nastroje na parkietach stopniowo poprawiały się i strona popytowa stopniowo przejmowała kontrolę. Po 14:00 kurs WIG20 znalazł się już na plusach i nadal zwyżkował, szybko pokonując okrągłą barierę 1800 pkt.

Na koniec sesji, w obliczu niepewnego startu giełd amerykańskich, których wykresy balansowały wokół poziomu odniesienia, impet kupujących na GPW osłabł. Do końca notowań popyt skupił się już wyłącznie na obronie poziomu 1800 pkt. Praktycznie jedynych emocji na poniedziałkowej sesji dostarczył fixing, podczas którego kurs WIG20 został podciągnięty o ok. 12 pkt do 1813 pkt (+1,3%), przy czym znacząco zwiększyły się obroty (ostatecznie 818 mln PLN dla 20 największych spółek, a o 16:10 zaledwie 618 mln PLN). Sporym zaskoczeniem było zachowanie walorów KGHM. Wydawało się, że spora dywidenda zachęci graczy do zakupów akcji spółki. Tymczasem dwie ostatnie sesje przed odcięciem wartości dywidendy (piątek, poniedziałek), były dla niej słabe. W poniedziałek dopiero na zamknięciu, dzięki zakupom na ponad 50 mln PLN, kurs KGHM nieznacznie wyszedł na plus, tj. +0,25%.

Obraz
© Wykres WIG20

Poniedziałkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych zakończone nieznacznymi wzrostami, WIG zyskał 0,6% a WIG20 1,27%, charakteryzowały się umiarkowanym poziomem obrotów wynoszącym 962 mln zł. Pod względem analizy technicznej sytuacja nie uległa zmianie, w dalszym ciągu nie został wygenerowany sygnał do zajęcia pozycji na rynku, chociaż istotna jest próba ataku wsparcia na poziomie 29 522. Obecna konsolidacja wyznaczona między 29,5 a 31 tys. pkt w najbliższym czasie może się skończyć, o czym świadczy wczorajsza próba wybicia dołem. Pomimo obrony wsparcia, tj. osiągnięcie dziennego minimum na poziomie 29 203 pkt i dalszy powrót ponad granicę 29 500 pkt, to w dalszym ciągu najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest pogłębianie się korekty ostatnich kilkumiesięcznych wzrostów. W przypadku trwałego przebicia pierwszego wsparcia na poziomie 29 522 pkt spadki mogą pogłębić się w okolice średniej ruchomej z 200 ostatnich sesji. Ważnym wsparciem będzie także 27 316 pkt, które w skuteczny sposób powinno
bronić dalszej przeceny.

BM Banku BPH

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)