Trwa ładowanie...
d4kw8z2
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Gospodarka
+1

Sposób na dobrobyt? "Sojusz władzy i dużego biznesu"

Państwo nie może bawić się w przedsiębiorcę, musi tylko stać na straży reguł działających w biznesie - uznali przedsiębiorcy, którzy w środę w Warszawie spotkali się z przedstawicielami PiS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sposób na dobrobyt? "Sojusz władzy i dużego biznesu"
(WP.PL)
d4kw8z2

- Państwo nie może bawić się w przedsiębiorcę, musi tylko stać na straży reguł działających w biznesie - uznali przedsiębiorcy, którzy w środę w Warszawie spotkali się z przedstawicielami PiS, by pomówić o rozwiązaniach w polityce gospodarczej państwa. - W innych krajach kluczem do ekspansji jest sojusz władzy i dużego biznesu - argumentował Krzysztof Domarecki, prezes Selena S.A.

Przedsiębiorcy, właściciele menadżerowie dużych polskich prywatnych firm przedstawili podczas spotkania politykom PiS swoje sugestie i postulaty, które mogłyby wpłynąć na jakość polskiej gospodarki i możliwości rozwoju biznesu.

Zdaniem posła Pawła Szałamachy, który pełni rolę eksperta gospodarczego PiS, idealnie byłoby, gdyby powstała funkcjonalna i partnerska relacja między światem gospodarczym a polityką. Od kół gospodarczych - powiedział - oczekiwałby sojuszu społecznego i wywierania presji na poprawę jakości rządzenia.

d4kw8z2

Uczestnicy debaty zgodzili się, że celem strategicznym Polski jest dołączenie do najbardziej rozwiniętych gospodarek świata i uniknięcie pułapki państwa średniego rozwoju. Jednak jak podkreślił Szałamacha, próba wejścia do "pierwszej ligi" nie nastąpi bez zdefiniowania celów dla poszczególnych branż. Te - jak zauważył - określają wspólnie biznes i administracja.

Przedsiębiorcy wspomnieli również, że stali się dziś grupą zaufania publicznego, z którą rząd powinien prowadzić dialog.

Skarżyli się także na nieprzewidywalność regulacji, które wpływają na plany inwestycyjne, niejasności zasad wsparcia, nierówne reguły obowiązujące wielkie i małe firmy. Wolny rynek - mówili - polega na tworzeniu równych warunków. Do dobrego funkcjonowania przedsiębiorstw konieczne jest zarówno zaufanie władzy do obywateli, jak i obywateli do władzy - podkreślali.

Zwracali także uwagę, że w Polsce nastąpiła zmiana struktury gospodarki; ich zdaniem skończyły się rezerwy proste. Aby pozostać konkurencyjnym, także na innych rynkach, konieczny jest rozwój innowacyjności, do czego potrzebne są nowe technologie - ocenili przedsiębiorcy. Pomogłoby w tym np. przekierowanie środków unijnych również na wsparcie wielkich graczy rynkowych. Obecnie lwia część pomocy trafia do małych i średnich przedsiębiorstw.

d4kw8z2

- W innych krajach kluczem do ekspansji jest sojusz władzy i dużego biznesu - argumentował Krzysztof Domarecki, prezes Selena S.A. W podobnym tonie biznesmen wypowiadał się także w rozmowie z money.pl, którą przeczytasz tutaj.

Podczas dyskusji zwracano uwagę na potrzebę dostępu przemysłu do taniej energii, a także zabezpieczenia energetycznego kraju. Wskazywano, że dużą barierą jest brak inwestycji w energetykę. Wśród głównych postulatów wymieniano czytelność i przejrzystość prawa, uproszczenie systemu podatkowego, poprawę bezpieczeństwa energetycznego, przewidywalność przepisów, czy uregulowanie sposobu prowadzenia przetargów.

- Kampanię traktujemy jako rozmowę z Polakami o tym, jak ważna jest gospodarka, jak wielką wagę będziemy do niej przywiązywać - powiedział uczestniczący w spotkaniu wicemarszałek Senatu, a jednocześnie szef sztabu PiS Stanisław Karczewski. - Będziemy się dalej spotykać i wsłuchiwać w opinie - zadeklarował.

d4kw8z2

Podziel się opinią

Share
d4kw8z2
d4kw8z2