Spóźniony efekt stycznia
Kończąca tydzień sesja na GPW przyniosła wzrosty poziomów wszystkich indeksów, co oznacza, że barometrom udało się powiększyć zdobycze punktowe z poprzednich sesji. WIG oraz WIG20 po raz piąty z rzędu zwyżkowały odpowiednio o 0,59 i 0,74 procent, przy spadku obrotów do wartości 800 milionów złotych.
20.01.2012 19:13
Kończąca tydzień sesja na GPW przyniosła wzrosty poziomów wszystkich indeksów, co oznacza, że barometrom udało się powiększyć zdobycze punktowe z poprzednich sesji. WIG oraz WIG20 po raz piąty z rzędu zwyżkowały odpowiednio o 0,59 i 0,74 procent, przy spadku obrotów do wartości 800 milionów złotych.
Mniejsza aktywność graczy w Warszawie to przede wszystkim efekt pustego kalendarium, a także zatrzymania głównych europejskich indeksów na ważnych technicznych oporach. Pewna niepewność na rynkach tworzyły także trwające rozmowy pomiędzy greckim rządem a prywatnymi inwestorami w kwestii dalszego finansowania zadłużonego państwa. W efekcie wyczuwalna na całym rynku chęć kontynuacji pozytywnych tendencji była przez większość dnia hamowana.
Śladem zachodnich parkietów pierwsza część notowań w Warszawie przyniosła cofnięcie barometrów i relatywnie płytką korektę, która została dość szybko zniwelowana i to mimo nieco słabszych wyników amerykańskiego General Electric. Wejście do gry Amerykanów nie zmieniło obrazu sesji, a poziomy indeksów jak wahadło przechodziły na zmianę między dodatnią i ujemną strefą. Zdecydowanie rozstrzygniecie na korzyść giełdowych byków przyniósł dopiero fixing na zamknięciu.
Popołudniowa próba podniesienia głównych barometrów to przede wszystkim zasługa aktywniejszego dzisiaj sektora finansowego, który przejmuje pałeczkę po słabszym w ostatnich dniach sektorze paliwowo energetycznym. Wspinaczkę kontynuowały akcje BRE Banku (+3,8%), Pekao (+1,7%) oraz PZU (+1,9%). Powyżej poziomów z wczoraj handlowano akcjami TPSA, PGNiG, Asseco Polska i JSW. Dzięki udanemu finiszowy skromnie wzrosły kursy PKNOrlen i Lotosu. Przeciwny wektor objęły dzisiaj walory PBG (-3,6%), korygujące ostatnią falę wzrostową. Ponownie słabsze były papiery KGHM-u (0,0%) BHW ( -1,2%) i Getin Holdingu (-7,0%).
Na wciąż dobrze prezentującym się szerokim rynku uwagę graczy zwróciły dzisiaj debiutujące akcje GetBanku, których cena poszybowała do góry od kursu odniesienia aż 17 procent. Niewiele mniej odbiły znacząco przecenione na ostatnich sesjach akcje DSS (+12%), a zwyżce towarzyszył największy od ponad pół roku wolumen. Swoje kapitalizacje poprawiła blisko połowa spółek na całym rynku, a wśród tych znaczących znalazły się między innymi akcje Swissmed, Oponeo, Graal, Rainbow Tours, Decory i EMC. Przedterminowa spłata wierzytelności wywołała histerię popytu na walorach Odlewni (+32,0%), które odbudowują zaufanie inwestorów po kłopotach z opcjami sprzed paru lat.
Za nami niezwykle udany tydzień na GPW, podczas którego indeksy zachowały się najlepiej od października ubiegłego roku, notując dawno niespotykany wyczyn w postaci pięciu wzrostowych sesji z rzędu. W efekcie utrzymania globalnie korzystnego klimatu wyraźnie poprawił się układ techniczny indeksów. WIG oraz WIG20 pokonały kluczowe techniczne opory odpowiednio 38500 i 2210 punktów.
W obecnej sytuacji trwająca spokojna aprecjacja ma szansę być kontynuowana, choć coraz trudniejsza sytuacja techniczna zagranicznych rynków i coraz większe prawdopodobieństwo korekty, mogą sprowokować do realizacji zysków również graczy na GPW. Nawet jednak możliwe cofnięcie barometrów na początku przyszłego tygodnia nie powinno zanegować pozytywnych impulsów, a trwający spóźniony „efekt stycznia” ma duże szanse być kontynuowany. W przypadku takiego rozwoju sytuacji popyt będzie się musiał zmierzyć z poziomem 2305 punktów na WIG20, co wyznacza lokalny szczyt z grudnia 2011 roku. Analogiczny opór dla WIG jest znacznie bliżej, bo już w rejonie 39 800 punktów. Autor komentarza
Paweł Kubiak
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |