Trwa ładowanie...
d4et6u7

Sprzedaż detaliczna w V wzrosła o 4,3 proc. rdr - GUS (opinia)

24.06. Warszawa (PAP) - Sprzedaż detaliczna w maju wzrosła o 4,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2009 roku, po spadku o 1,6 proc. rdr w kwietniu, a mdm wzrosła o 3,1...

d4et6u7
d4et6u7

24.06. Warszawa (PAP) - Sprzedaż detaliczna w maju wzrosła o 4,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2009 roku, po spadku o 1,6 proc. rdr w kwietniu, a mdm wzrosła o 3,1 proc. - podał GUS.

Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła w maju o 2,0 proc. rdr.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w maju mdm wzrosła średnio o 2,5 proc., a rdr wzrosła o 3,2 proc.

Poniżej opinie ekonomistów:

d4et6u7

PIOTR KALISZ, CITI HANDLOWY

"Dzisiejsze dane są trochę wyższe od oczekiwań rynkowych oraz niższe od naszych prognoz. Spoglądając z perspektywy średniookresowej widać, że sprzedaż rośnie, ale wciąż w wolnym tempie. Jest to relatywnie niski poziom, jeśli chodzi o realną dynamikę. W tym momencie mamy cały zestaw danych za kwiecień i maj - można z większym prawdopodobieństwem ocenić II kwartał. Oczekujemy, że wzrost PKB wyniesie w tym kwartale powyżej 3,0 proc., około 3,4.

Jeśli chodzi o RPP, większą uwagę, niż dzisiejsze dane, przyciągnie zapewne nowa projekcja. Choć w połączeniu z danymi o produkcji mogą one być argumentem, aby powoli sugerować podwyżki stóp".

WOJCIECH MATYSIAK, PEKAO (e-mail)

d4et6u7

"(...) Znacząca poprawa dynamiki sprzedaży detalicznej wynika z faktu, iż w maju zrealizowano część konsumpcji kwietniowej, odłożonej w czasie z uwagi na żałobę narodową. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na znaczną poprawę dynamiki sprzedaży samochodów (wzrost w maju o 6,9 proc. r/r wobec spadku o 7,6 proc. r/r miesiąc wcześniej) oraz bardzo wysoki wzrost sprzedaży mebli oraz sprzętu RTV i AGD (o 24,1 proc. r/r wobec 17,0 proc. r/r w poprzednim miesiącu).

Pewien negatywny wpływ na wielkość sprzedaży mogła mieć natomiast pogoda, w szczególności zimny i deszczowy maj nie sprzyjał wyjazdom weekendowym, a także opóźnił rozpoczęcie sezonu grillowego. Sprzedaż żywności ponownie odnotowała ujemną dynamikę r/r, choć skala spadku była nieco mniejsza niż przed miesiącem (-3,6 proc. r/r w maju wobec -7,6 proc. r/r w kwietniu). Wpływ powodzi na sprzedaż detaliczną nie był duży, a jego kierunek jest trudny do określenia. Z jednej strony, placówki handlowe na terenach dotkniętych przez powódź były zamknięte. Z drugiej jednak strony, sprzedaż rosła z uwagi na zakupy związane z pomocą dla powodzian.

W kolejnych miesiącach nie spodziewamy się wyraźnej poprawy dynamiki sprzedaży detalicznej, choć warto zwrócić uwagę na takie czynniki wspierające konsumpcję jak coraz szybszy wzrost funduszu płac czy malejąca inflacja. Z drugiej strony, wciąż nie widać ożywienia w zakresie kredytów konsumpcyjnych. Ponadto notowane w ostatnich tygodniach osłabienie złotego zwiększyło obciążenie gospodarstw domowych z tytułu kosztów obsługi zadłużenia w walutach obcych.

d4et6u7

Ponieważ dane są silnie obarczone wpływem jednorazowego czynnika, jakim było przesunięcie konsumpcji z kwietnia, nie będą miały wpływu na najbliższą decyzję Rady Polityki Pieniężnej. Spodziewamy się, że stopy procentowe zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Niemniej jednak ostatnie, nadspodziewanie dobre dane o produkcji przemysłowej oraz wzrastająca presja kosztowa mogą sprzyjać pojawianiu się coraz większej ilości +jastrzębich+ komentarzy ze strony przedstawicieli RPP. W naszej ocenie stopy procentowe zostaną podniesione nie wcześniej niż w czwartym kwartale 2010 roku".

MONIKA KURTEK, BPH (e-mail)

"Po bardzo słabym wyniku sprzedaży detalicznej w kwietniu, kiedy to w ujęciu nominalnym spadła po raz pierwszy w tym roku, maj przyniósł poprawę. Poprawa ta okazała się wyższa od naszych oczekiwań. Wynikowi sprzedaży detalicznej pomogła najwyraźniej większa w porównaniu do kwietnia liczba dni handlowych (zwłaszcza jeśli uwzględni się dni żałoby narodowej w kwietniu), i jak wskazują dane dla poszczególnych kategorii nie wpłynęła na niego negatywnie (podobnie jak w przypadku produkcji sprzedanej przemysłu) ani powódź, ani też relatywnie chłodne dni w maju. W kolejnym miesiącu nominalny wzrost sprzedaży detalicznej powinien się utrzymać, niemniej jednak w całym Q2'10 nie będzie on raczej wyższy od zanotowanego w Q1'10, co naszym zdaniem sugeruje dynamikę spożycia indywidualnego w Q2'10 na poziomie zbliżonym do zanotowanego w pierwszych trzech miesiącach br.

d4et6u7

Dzisiejsze dane o tyle mogą mieć znaczenie dla RPP, że potwierdzają wciąż słaby popyt konsumpcyjny sektora gospodarstw domowych w Polsce. W tym kontekście przemawiają one za brakiem zmian stóp procentowych. Spodziewamy się jednak, że w czerwcu najważniejszy dla Rady będzie najnowszy raport o inflacji, a w szczególności ścieżki CPI i PKB jakie zostaną w nim zaprezentowane. Nadal oczekujemy, że do pierwszej podwyżki stóp procentowych w Polsce dojdzie pod koniec br.".(PAP)

jba/ asa/

d4et6u7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4et6u7