Trwa ładowanie...
d41v4qb
02-07-2014 12:25

Średnia stopa zwrotu OFE wyniosła -0,81% w czerwcu

Warszawa, 02.07.2014 (ISBnews) - Średnia stopa zwrotu otwartych funduszy emerytalnych (OFE) wyniosła -0,81% w czerwcu, podały Analizy Online. W całym pierwszym półroczu średni wynik OFE wyniósł +0,8%.

d41v4qb
d41v4qb

"W czerwcu wynikom ciążyła słabość warszawskiego parkietu, na którym dominował kolor czerwony. Pod kreską miesiąc zakończyły zarówno subindeksy największych spółek, jak i średnich oraz o mniejszej kapitalizacji" - czytamy w raporcie.

Najmniej, bo 0,85% stracił WIG20, mWIG40 spadł o 1,13%. Fala przecen najmocniej uderzyła w mniejsze spółki, których indeks MIS80 zmniejszył swoją wartość o 2,4%, przypominają analitycy.

"Przecenom nie oparł się żaden fundusz. Średni wynik wyniósł -0,81%, a najmniej stracił PKO BP Bankowy OFE (-0,2%). Różnica między najlepszym i najsłabszym przekroczyła natomiast 1,2 pkt proc. Podobnie jak w maju, najniższą stopę zwrotu wypracował Generali OFE -1,5%" - czytamy dalej.

W całym pierwszym półroczu średni wynik OFE wyniósł +0,8%. Gdyby nie transfer części dłużnej portfeli do ZUS, wg naszych szacunków mógł być wyższy o ok. +3 pkt proc., podano dalej w materiale.

d41v4qb

"Warto jednak zauważyć, iż średnia stopa zwrotu funduszy akcji polskich uniwersalnych, do których upodobniły się OFE była w tym czasie wyraźnie słabsza i wyniosła -1,5%. W skali całego półrocza, sześć funduszy wypracowało ponad +1,0% zysku, w tym najwyższy - OFE PZU 'Złota Jesień' +1,7%. Z kolei wyniki trzech funduszy: OFE Pocztylion, Generali OFE oraz Amplico OFE znalazły się w tym czasie pod kreską" - czytamy też w raporcie.

Analizy Online zwracają uwagę, że niemal całkowity brak obligacji skarbowych w portfelach OFE, w sytuacji gdy na rynku długu mamy wyraźną poprawę sytuacji, a na rynku akcji trudno o zarobek, wyraźnie ciąży funduszom emerytalnym. Większy udział akcji w ich portfelach, który od lutego przekracza 80% aktywów, powoduje, iż wyniki w większym stopniu zależą od koniunktury na warszawskim parkiecie.

"Większość OFE próbuje zdywersyfikować portfel, wychodząc za granicę - na koniec maja udział akcji zagranicznych w ich portfelach zbliżył się do 5%. Nie zmienia to jednak faktu, iż w konstrukcji OFE przypominają obecnie klasyczne fundusze akcyjne, co powoduje, iż charakteryzują się znacznie większą zmiennością, ale również większym potencjałem zysku w długim terminie" - konkludują analitycy.

(ISBnews)

d41v4qb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41v4qb