Stabilizacja na rynku ofert pracy w internecie
W lutym liczba ofert nie zmieniła się znacząco w porównaniu ze styczniem - w internecie opublikowano blisko 100 tysięcy ogłoszeń o zatrudnieniu
Stabilizacja na rynku ofert pracy w internecie - wynika z danych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W lutym liczba ofert nie zmieniła się znacząco w porównaniu ze styczniem - w internecie opublikowano blisko 100 tysięcy ogłoszeń o zatrudnieniu.
W kilku województwach zmiany pozasezonowych ofert pracy były pozytywne. Najbardziej to widać na Dolnym Śląsku i na Mazowszu. Po krótkotrwałym spadku liczba ogłoszeń o zatrudnieniu wzrosła w łódzkim i wielkopolskim, zaś w kujawsko-pomorskim, pomorskim oraz opolskim w lutym przerwany został trwający od kilku miesięcy spadek. Pozytywne zmiany odwróciły się natomiast w województwach lubelskim, podlaskim oraz małopolskim. W pozostałych liczba ogłoszeń o pracy w internecie spadała.
Polecamy: Lubisz Slayera? Oto praca dla ciebie
Z badania wynika poza tym, że w poprzednim miesiącu przybyło najwięcej ofert pracy takich, w których pracodawca nie określił wymaganego wykształcenia. Można więc przypuszczać, że wiele z tych ofert jest niższej jakości lub dotyczy pracy tymczasowej. Nieznacznie wzrosła liczba ogłoszeń o zatrudnieniu dla inżynierów oraz w usługach.
Ostro spadła liczba ofert dla osób z niskim lub niepełnym wykształceniem. Autorzy badania zwracają uwagę, że sytuacja gospodarcza poprawia się, tymczasem na rynku ofert pracy nie obserwujemy zdecydowanej poprawy. W rezultacie stopa bezrobocia nie obniża się w sposób wyraźny. Wyjaśniają, że częściowo wynika to ze zbyt niskiego dla pobudzenia rynku pracy tempa wzrostu gospodarczego. Jednak prawdopodobnie również w znacznej mierze przyczyniają się do tego niedopasowania strukturalne występujące na polskim rynku pracy oraz nadal stosunkowo powszechna praktyka pracy nierejestrowanej.