Trwa ładowanie...

Standard and Poor's rozważa obniżenie ratingu dla USA

Agencja ratingowa Standard and Poor's ostrzegła w piątek czasu polskiego, że istnieje 50% szans, że w ciągu najbliższych 90 dni USA utracą najwyższą ocenę ratingową (AAA) w związku z impasem w rozmowach o zwiększeniu pułapu zadłużenia kraju.

Share
Standard and Poor's rozważa obniżenie ratingu dla USA
Źródło: AFP
d1uxpe8

W oświadczeniu agencja tłumaczyła, że obniżenie perspektywy ratingu USA sygnalizuje, iż "ze względu na tempo politycznej debaty nt. pułapu zadłużenia, istnieje szansa co najmniej jeden do dwóch, że w przeciągu 90 dni będziemy zmuszeni obniżyć rating długoterminowy dla USA".

Podobne ostrzeżenie S&P wydała już w kwietniu, jednak postępy w rozmowach polityków "wypadły poniżej" oczekiwań agencji - oceniła analityk zadłużenia w S&P Nikola Swann.
_- Oczekiwaliśmy, że stanowiska obu stron na tym etapie będą bardziej zbliżone - dodała.

d1uxpe8

Demokraci i Republikanie nie mogą dojść do porozumienia w sprawie warunków podwyższenia limitu długu państwa, który osiągnął już ustawowo dozwolony pułap 14,3 bln dol. Bez tej ustawy 2 sierpnia skarb państwa straci zdolność pożyczania pieniędzy i spłaty zadłużenia wobec wierzycieli.

W odpowiedzi na oświadczenie S&P podsekretarz departamentu skarbu USA Jeffrey Goldstein powiedział, że zapowiedź agencji "w innych słowach zawarła to samo przesłanie, które od jakiegoś już czasu powtarza administracja (prezydenta Baracka) Obamy: Kongres musi szybko podjąć decyzję, by zapobiec niezdolności państwa do spłaty zobowiązań".

W czwartek zakończyło się piąte już spotkanie Obamy z przedstawicielami obu partii w Kongresie, jednak zakończyło się bezowocnie. Kolejne najprawdopodobniej odbędzie się podczas weekendu.

W środę inna agencja ratingowa Moody's, również poinformowała, że rozważa obniżenie noty USA. Jej zdaniem rośnie ryzyko, że limit dopuszczalnego prawnie zadłużenia nie zostanie podniesiony wystarczająco szybko.

d1uxpe8

Podziel się opinią

Share
d1uxpe8
d1uxpe8