Trwa ładowanie...

Standard & Poor's: Pomoc UE dla banków Hiszpanii może być nieodzowna

Agencja ratingowa Standard & Poor's ogłosiła w czwartek, że hiszpańskie banki mogą ponieść do 2013 roku straty rzędu 80-112 mld euro; pomoc UE dla sektora bankowego Hiszpanii wydaje się coraz bardziej nieunikniona - podaje S&P.

Share
Standard & Poor's: Pomoc UE dla banków Hiszpanii może być nieodzownaŹródło: AFP, fot: Stan Honda
dck0awj

Banki mogą ponieść szacowane przez S&P straty z powodu nagromadzonych złych kredytów, których spłacenie przez dłużników jest mało prawdopodobne - wyjaśnia AFP.

- Rośnie nacisk na banki hiszpańskie, by zwiększyły swoje rezerwy w obliczu potencjalnych strat - głosi komunikat S&P; sektor będzie więc potrzebował dodatkowych kapitałów.

- Dla samej Hiszpanii byłoby to, rzec jasna, ogromnym obciążeniem - powiedział w czwartek wieczorem główny ekonomista S&P na Europę Jean-Michel Six w wywiadzie telewizyjnym; dane szacunkowe przedstawione przez agencję dowodzą, że mamy do czynienia ze skrajnie poważną sytuacją.

dck0awj

- Powiedziałbym, że w pewnej mierze nie mamy wyboru, a strefa euro musi przyjść z pomocą hiszpańskim bankom - wyjaśnił ekonomista S&P.

Według agencji druga recesja w Hiszpanii (w ciągu trzech lat) przyśpieszy akumulację niebezpiecznych aktywów w bilansach banków za lata 2012 i 2013, co znacząco zwiększy straty związane z (udzieleniem) kredytów.

Wcześniej w czwartek inna agencja ratingowa - Fitch - obniżyła notę Hiszpanii o trzy stopnie do BBB, z perspektywą negatywną. Według Fitcha hiszpańskie banki powinny zostać dekapitalizowane o 50-100 mld euro.

18 maja Moody's obniżył noty 16 hiszpańskich banków, tłumacząc to tym, że działają one w niesprzyjających warunkach, mają kłopoty z dostępem do rynków kapitałowych, a jakość ich aktywów pogarsza się, ponieważ liczba złych pożyczek dla firm z sektora nieruchomości szybko rośnie.

Szef eurogrupy Jean-Claude Juncker powiedział w czwartek, że unia walutowa gotowa jest udzielić pomocy hiszpańskiemu sektorowi bankowemu, jeśli poprosi o to Madryt.

dck0awj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dck0awj
dck0awj