Stopy NBP bez zmian w '14; ryzyko podwyżki w IV kw. - Pekao (opinia)

07.02. Warszawa (PAP) - Ekonomiści z Banku Pekao w swoim scenariuszu bazowym zakładają brak zmian głównych parametrów polityki monetarnej do końca 2014 roku. Ich zdaniem bilans...

07.02.2014 | aktual.: 07.02.2014 10:38

07.02. Warszawa (PAP) - Ekonomiści z Banku Pekao w swoim scenariuszu bazowym zakładają brak zmian głównych parametrów polityki monetarnej do końca 2014 roku. Ich zdaniem bilans ryzyk jest przechylony w kierunku potencjalnej podwyżki stóp procentowych w IV kwartale.

"Podtrzymujemy nasz scenariusz, że RPP nie zmieni stóp procentowych do końca br., a pierwsze podwyżki stóp nastąpią na początku przyszłego roku. Z wypowiedzi niektórych członków RPP wynika, że obecnie byliby oni skłonni utrzymać stopy procentowe bez zmian dłużej niż do końca pierwszego półrocza 2014 roku, jak zadeklarowano w komunikacie po styczniowym posiedzeniu. Część członków RPP dostrzega jednak konieczność podwyżki stóp w drugiej połowie roku" - napisali w miesięcznym raporcie ekonomiści z Banku Pekao.

"Kluczowe znaczenie dla okresu utrzymania stóp bez zmian może mieć marcowa projekcja inflacyjna. Istotnym elementem procesu decyzyjnego RPP jest polityka innych banków centralnych, w tym szczególnie Europejskiego Banku Centralnego, który zapowiada utrzymanie akomodacyjnej polityki pieniężnej przez dłuższy czas" - dodali.

INFLACJA

W ocenie ekonomistów z Banku Pekao w styczniu inflacja CPI wzrosła do 0,9 proc. rdr.

"Szacujemy, że głównym czynnikiem wzrostu inflacji względem grudniowego odczytu była wyższa dynamika cen użytkowania mieszkania i nośników energii. Prognozujemy, że w styczniu wyniosła ona 2,8 proc. rdr wobec 2,2 proc. rdr miesiąc wcześniej. Przyczyni się do tego niska baza z początku 2013 roku związana z obniżkami cen gazu dla gospodarstw domowych. Ważnym czynnikiem zwiększającym inflację na początku roku jest wzrost stawki podatku akcyzowego na wyroby spirytusowe o 15 proc." - napisali.

Ich zdaniem średnioroczny poziom inflacji CPI w 2014 roku wyniesie 1,7 proc. rdr.

"W efekcie zmian cen na początku roku poziom inflacji na koniec pierwszego kwartału może zbliżyć się do poziomu 1,5 proc., który jest dolną granicą dopuszczalnego przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP" - napisali.

"W kolejnych kwartałach należy oczekiwać dalszego stopniowego wzrostu inflacji. Szacujemy, że na koniec roku wskaźnik CPI może kształtować się blisko celu inflacyjnego NBP (2,5 proc.) - dodali.(PAP)

jba/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
stopyfinansebanki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)