Trwa ładowanie...
d4bqem5

Stopy procentowe NBP do końca '12 bez zmian - Erste (opinia)

11.01. Warszawa (PAP) - RPP pozostawi stopy procentowe na obecnym poziomie do końca roku - zakłada scenariusz bazowy banku Erste. Ekonomiści banku liczą się jednak z możliwością...

d4bqem5
d4bqem5

11.01. Warszawa (PAP) - RPP pozostawi stopy procentowe na obecnym poziomie do końca roku - zakłada scenariusz bazowy banku Erste. Ekonomiści banku liczą się jednak z możliwością obniżki stóp w wyniku drastycznego pogorszenia sytuacji w strefie euro oraz podwyżki stóp w wypadku utrzymywania się presji na osłabienie złotego.

"Nadal spodziewamy się długoterminowej stabilizacji stóp. Przy obecnej sytuacji w gospodarce krajowej, RPP może sobie pozwolić na utrzymanie obecnej postawy wyczekującej. Wciąż prognozujemy, że do końca roku stopy procentowe pozostaną bez zmian, przyznając jednocześnie, że istnieje możliwość poluzowania monetarnego, jeśli sytuacja w EMU znacznie pogorszyłaby się. Jednak zanim by to nastąpiło, Rada zaczeka aż pojawią się jasne oznaki obniżania się inflacji" - napisano w komentarzu do środowej decyzji RPP.

"Zwracamy także uwagę na ryzyko podwyżek stóp, wynikające z utrzymującej się nerwowości na rynkach i słabego złotego. Ostatnio presję zwiększa sytuacja na Węgrzech. Dlatego dopóki Węgry nie dojdą do porozumienia z MFW i KE, istnieje prawdopodobieństwo zwiększonej i powtarzającej się presji na osłabienie walut regionu, w tym złotego. Takie epizody mogłyby doprowadzić do +awaryjnej+ podwyżki stóp, aby ograniczyć osłabienie złotego i tym samym ograniczyć inflację. Gdyby tak się stało, sądzimy, że NBP, mając na uwadze spowalniającą gospodarkę, wycofałaby się z podwyżki wkrótce po unormowaniu się sytuacji" - dodano.

Rada Polityki Pieniężnej na styczniowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. (PAP)

fdu/ jtt/

d4bqem5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bqem5