Strach wśród działkowców. Martwią się, że deweloperzy zajmą ogródki
Urząd Miasta Warszawy opublikował mapę, na której Rodzinne Ogródki Działkowe określono jako "barierę architektoniczną". Działkowcy obawiają się, że ułatwi to przejęcie terenów przez deweloperów. Ministerstwo Rozwoju interweniowało w tej sprawie.
Jak podaje next.gazeta.pl, w Polsce istnieje prawie 5 tys. ogródków ROD, które zajmują łącznie ponad 40 tys. hektarów. Jednak mieszkańcy Warszawy martwią się, że mogą je stracić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Będziemy dziadami". Polacy zabrali głos w sprawie zmiany waluty
Jak przekazał portal, dziennikarz programu "Czysta Polska" Polsat News, Marcin Szumowski, dowiedział się o planach zagospodarowania przestrzennego w województwie mazowieckim, które przewidują likwidację części ogrodów działkowych. W samej Warszawie zagrożonych może być aż 70 z 153 ROD-ów.
Z kolei 50 z nich w miejskich planach przestrzennych ma status "barier architektonicznych". Działkowcy obawiają się, że to może być pretekst do likwidacji działek.
Urząd Miasta Warszawy wyjaśnił Polsat News, że takie określenie odnosi się jednak do rozmiaru i umiejscowienia ogródków w przestrzeni miejskiej. Mapy, na których tak napisano, "mają być materiałem stanowiącym podstawę do dalszych rozmów i analiz".
Ministerstwo Rozwoju i Technologii stanęło po stronie działkowców i zadeklarowało, że ogródki działkowe zostaną uwzględnione w "profilu podstawowym" we wszystkich strefach planistycznych. Oznacza to, że na ten moment działki są bezpieczne.
"To bardzo atrakcyjne tereny, na które z pewnością znaleźliby się chętni. Nie ma chyba dewelopera, który przeszedłby obojętnie wobec takiej działki. Z drugiej strony mamy jednak zapewnienia ze strony władz Warszawy, ale też Ministerstwa Rozwoju i Technologii, że rodzinne ogródki działkowe pozostaną chronione" - pisze Stowarzyszenie Lepsza Polska, cytowane przez portal.
Czy ROD-om grozi likwidacja?
Jak pisaliśmy w WP Finanse, jesienią 2023 r. w życie weszła nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym. Zgodnie z jej założeniami samorządy będą musiały przygotować nowe dokumenty planistyczne, tak zwane master plany, podzielić grunty na strefy i określić, jakiego rodzaju obiekty mogą w nich funkcjonować.
Przepisy dopuszczają zaszeregowanie gruntu do jednej z 13 stref. Wśród nich znajdują się przykładowo strefy usługowe, z zabudową mieszkaniową, gospodarcze, produkcji rolniczej czy zieleni i rekreacji.
Gminy mają czas na podjęcie decyzji co do przeznaczenia terenu do końca 2025 r. Polski Związek Działkowców podkreśla, że ROD-y będą bezpieczne wyłącznie wtedy, gdy tereny, na których się znajdują, zostaną zaklasyfikowane do jednej z trzech stref. Jeżeli właściciel gruntu, czyli gmina lub Skarb Państwa, zdecyduje o likwidacji ROD-u, w miejscu ogródków będzie mogło powstać np. osiedle mieszkaniowe