Trwa ładowanie...
d235l52

Strajk w ZUS? Rząd żałuje pieniędzy na podwyżki

Już dostali 350 złotych, ale chcą więcej. Związkowcy z ZUS chcą kolejnych podwyżek i grożą strajkiem. Jak pisze piątkowy "Fakt", sytuacja w ZUS jest na ostrzu noża.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zakład już nie posiada środków na podwyżki dla pracowników
Zakład już nie posiada środków na podwyżki dla pracowników (PAP)
d235l52

Kilka miesięcy temu związki zawodowe w ZUS wystąpiły do szefostwa o podwyżkę o 700 zł. Wywalczyły 350 zł na etat. We wtorek odbyła się kolejna tura mediacji. Po spotkaniu z zarządem ZUS wszystkie centrale związkowe podpisały wspólny komunikat. Do jego treści dotarł "Fakt".

Związkowcy chcą kolejnych 300 zł podwyżki dla pracowników zakładu. "Nie widząc możliwości zawarcia porozumienia, związki zawodowe podejmą stosowne działania przewidziane prawem, w tym strajk ostrzegawczy" – napisali związkowcy w komunikacie.

d235l52

Jak miałby wyglądać? Monika Ditmar, sekretarz Związku Zawodowego Pracowników ZUS, tłumaczy, że strajk miałby polegać na tym, że pracownicy przez dwie godziny nie wykonywaliby pracy.

Reforma emerytalna. Rafalska: Przywrócenie wieku emerytalnego staje się faktem. Zobacz wideo:

Pracownicy ZUS są tym bardziej rozgoryczeni, bo w ostatnim czasie zakład przeżywa prawdziwe oblężenie z powodu obniżenia przez rząd wieku emerytalnego. A pracy będzie coraz więcej: od stycznia wchodzi w życie e-składka, a następnie e-zwolnienia lekarskie.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS, wyjaśnia, że wynagrodzenia w ZUS w 2016 i 2017 r. wzrosły o 500 zł. Ale zakład już nie posiada więcej środków na podwyżkę pensji dla wszystkich pracowników ZUS. Dodatkowych pieniędzy prawdopodobnie nie przeznaczy na ten cel nawet Mateusz Morawiecki mimo nadwyżki w budżecie państwa.

d235l52

Podziel się opinią

Share
d235l52
d235l52