Trwa ładowanie...
d24kwtv

Strata netto LOT-u w '12 mogła wynieść 200 mln zł - Budzanowski

04.01. Warszawa (PAP) - LOT prawdopodobnie zanotował w ubiegłym roku stratę netto na poziomie 200 mln zł - poinformował w piątek w Sejmie minister skarbu Mikołaj...

Share
d24kwtv

04.01. Warszawa (PAP) - LOT prawdopodobnie zanotował w ubiegłym roku stratę netto na poziomie 200 mln zł - poinformował w piątek w Sejmie minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

"Do końca sierpnia 2012 wydawało się, że spółka wyjdzie na prostą i po raz pierwszy wyjdzie na plus. Około trzeciego kwartału, w okresie jesienno-zimowym nastąpiło raptowne, 20 proc. obniżenie liczby pasażerów korzystających z transportu powietrznego" - powiedział Budzanowski, zaznaczając, że wpłynęło to negatywnie na wyniki LOT i spółka znalazła się w bardzo trudnej sytuacji.

Minister zaznaczył jednak, że jeszcze w październiku ówczesny prezes LOT-u, Marcin Piróg, zapowiadał, że spółce uda się wypracować w 2012 roku zysk.

d24kwtv

"Prezes zapowiedział, że biorąc pod uwagę jego projekcje spółka jest w stanie utrzymać pozytywny wynik. Rzeczywistość pokazała, że prezes się mylił. Strata LOT mogła wynieść w ubiegłym roku 200 mln zł" - powiedział Budzanowski.

Dodał, że już we wrześniu nastąpił 15 proc. spadek liczby pasażerów, w październiku spadek wyniósł 22 proc., a potem 24 proc. Poinformował, że dowiedział się o tej sytuacji około połowy listopada i zaczął analizy dotyczące udzielenia spółce pomocy.

W grudniu zarząd przewoźnika, w związku z trudną kondycją finansową spółki, wystąpił do ministra skarbu o przyznanie pomocy w wysokości 400 mln zł w pierwszej transzy.

Budzanowski poinformował w piątek, że w PLL LOT konieczna jest radykalna restrukturyzacja. Chodzi nie tylko o dezinwestycje, ale przede wszystkim restrukturyzację zatrudnienia, co najmniej o 30 proc. albo znacznie wyższą już w pierwszym kwartale 2013 roku, restrukturyzację floty. LOT powinien się skupić na najważniejszych trasach, ma się koncentrować na dalekich dystansach, a Eurolot obsługiwać będzie rynek krajowy i rynek europejski.

d24kwtv

LOT za 2011 r. odnotował 145,5 mln zł straty. W 2010 r. strata miała wysokość 163,1 mln zł. W bieżącym roku spółka planowała zysk w wysokości 52,5 mln zł.

W połowie grudnia rada nadzorcza PLL LOT odwołała prezesa spółki Marcina Piróga. Jednocześnie rada powołała na p.o. prezesa tej firmy Zbigniewa Mazura, członka zarządu ds. finansowych.

Skarb Państwa ma 67,97 proc. akcji LOT, TFS Silesia - 25,1 proc., pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników.(PAP)

pel/ jtt/

d24kwtv

Podziel się opinią

Share
d24kwtv
d24kwtv