Trwa ładowanie...
dxk79ot
22-02-2017 16:15

Strategia: Administracja będzie zorientowana na usługi cyfrowe

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zakłada, że priorytetowym zadaniem w zakresie e-administracji jest udostępnienie jak najszerszego zakresu usług publicznych świadczonych elektronicznie, aby obywatel mógł załatwić daną sprawę na odległość.

dxk79ot
dxk79ot

"Wysokiej jakości usługi na rzecz obywateli, w tym również przedsiębiorców, mają być zapewniane przez nowoczesne rozwiązania informatyczne wspierające logiczny i spójny system informacyjny państwa, zbudowany i utrzymywany przy współpracy wszystkich podmiotów na różnych szczeblach administracji publicznej" - czytamy w opublikowanym we środę na stronie internetowej Minnisterstwa Rozwoju dokumencie.

Strategia zakłada, że w 2030 40 proc. obywateli Polski będzie przekazywać formularze organom administracji publicznej przez internet. Wskaźnik ten ma wzrosnąć z 16 proc. w 2015 r. (według Eurostatu) do 32 proc. w 2020 r.

Stworzeniu spójnego, logicznego i sprawnego systemu informacyjnego państwa ma służyć Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa. Ma on dostarczać usługi kluczowe dla obywateli i przedsiębiorców na poziomie wewnątrzkrajowym i europejskim w sposób efektywny pod względem kosztów i jakości. Ma też zapewnić współdziałanie systemów teleinformatycznych administracji publicznej.

W ramach Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa dojdzie do rozbudowy Systemu Rejestrów Państwowych, budowy systemu identyfikacji i uwierzytelniania obywateli (eID), wprowadzenia jednolitego systemu elektronicznego zarządzania dokumentacją w administracji rządowej (EZD) oraz zapewnienia Wspólnej Infrastruktury Państwa w zakresie informatyzacji.

dxk79ot

Program przewiduje także utworzenie Portalu Rzeczypospolitej Polskiej, który umożliwi dostęp do informacji o działaniach administracji i rejestrów państwowych oraz możliwość korzystania z pełnej oferty usług publicznych. Realizacja koncepcji Głównego Informatyka Kraju doprowadzi do centralizacji infrastruktury teleinformatycznej oraz integracji zasobów i systemów teleinformatycznych państwa. Jej celem jest też obniżenie kosztów wytwarzania oraz utrzymania państwowych systemów informatycznych.

Projekt "E-usługi w obszarze wymiaru sprawiedliwości i sądownictwa" zakłada zamianę tradycyjnych form zapisu przebiegu postępowań sądowych na cyfrowe. Ma to usprawnić przebieg postępowań oraz zapewnić ich przejrzystość.

Strategia przewiduje także kontynuację digitalizacji, przechowywania i udostępniania różnego typu zasobów dziedzictwa cyfrowego w Polsce, m.in. muzealnych i bibliotecznych.

Planowana jest też rozbudowa e-usług przez operatora pocztowego Poczta Polska S.A.

Kordian Kuczma

dxk79ot
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxk79ot