Studenci chcą pracować, choćby za grosze

Pracować, choćby za grosze, bo same studia nie wystarczą. Takie podejście do praktyk i staży mają polscy żacy.

Studenci chcą pracować, choćby za grosze
Źródło zdjęć: © thinkstock

Polacy na studiach rwą się do pracy. Nawet najniższe zarobki nie studzą ich zapału. Tymczasem ich koledzy i koleżanki z Europy Środkowej wolą ten czas przeznaczyć głównie na naukę. Takie wnioski płyną z badania firmy Deloitte i Szkoły Głównej Handlowej, zrealizowanego w Polsce, Czechach, na Litwie, Łotwie i Słowacji. W sumie ankieterzy przepytali 3618 osób.

- Zarówno w przypadku staży, jak i pierwszej pracy, badani jako najważniejszy czynnik decydujący o ich wyborze wymieniają możliwości rozwoju umiejętności i ciekawe projekty – odpowiednio 79 i 46 proc. odpowiedzi. Ankietowani, mimo młodego wieku, wykazują się dużą dojrzałością w podejściu do budowania swojego startu na rynku pracy – podkreśla Halina Frańczak, dyrektor marketingu Deloitte.

Studia to za mało

Studenci w całej Europie Środkowej mają dystans do wiedzy akademickiej. Jednak to Polacy chcą jak najszybciej skonfrontować teorię z praktyką biznesową – na różnych stażach czy w wolontariatach. Takie doświadczenie ma na koncie czterech na pięciu respondentów (81 proc.). To najwyższy odsetek ze wszystkich pięciu krajów regionu. Co istotne, rodzimi pracodawcy wyjątkowo chętnie pomagają młodym, uczącym się ludziom w zdobyciu pierwszych zawodowych szlifów. Tylko co piąty żak (21 proc.) nad Wisłą uważa, że oferta praktyk i staży studenckich jest u nas niewystarczająca. Na Słowacji czy Litwie ten wskaźnik wynosi 46 proc.

- Studenci w Polsce nie tylko chcą rozpoczynać karierę już na studiach, ale też mają do tego warunki. U niektórych naszych sąsiadów szanse na to są wyraźnie mniejsze — twierdzi Halina Frańczak.

Jest jeszcze jeden powód, który wypycha polskich studentów na rynek pracy – niski poziom kształcenia na uczelniach. Tylko co trzeci uczestnik badania z Polski (36 proc.) pozytywnie ocenia stopień, w jakim studia przygotowują go do wykonywania zawodu. To najniższy odsetek z pięciu badanych krajów. W Czechach i na Łotwie zadowolonych jest większość indagowanych.

- Wyniki te wskazują na konieczność przeprowadzenia głębokich zmian w systemie szkolnictwa wyższego i programach kształcenia w szkołach wyższych regionu. Pozytywnie można odebrać gotowość i motywację studentów do rozwoju praktycznych umiejętności również poza murami uczelni – komentuje dr Tomasz Rostkowski, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Katedra Rozwoju Kapitału Ludzkiego.

Start w kraju

75 proc. ankietowanych Polaków najczęściej zaczyna karierę zawodową w krajowych firmach, wykonując obowiązki choćby lekko związane z kierunkiem studiów. 57 proc. respondentów podejmuje się też prac dorywczych, a 46 proc. angażuje się w studenckie koła naukowe. 39 proc. decyduje się na zatrudnienie niezwiązane z kierunkiem studiów.

Pracę za granicą związaną z kierunkiem studiów podejmuje tylko 6 proc. studentów, a jakąkolwiek pracę poza krajem – 13 proc. Jednocześnie badanie Deloitte i SGH pokazuje, że młodzi Polacy są wyjątkowo chętni do wyjazdu do pracy za granicę.

MS/JK

praca na studiachstudencipraca

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (25)