Trwa ładowanie...
student
09-03-2012 11:15

Studenci wybrali najlepszego pracodawcę

Pracodawca Roku 2011 wybrany. Wielkim zwycięzcą okazała się firma Ernst&Young

Studenci wybrali najlepszego pracodawcę
d10jlzd
d10jlzd

Przy wyborze pracodawcy, studenci kierowali się przede wszystkim działalnością (branżą) i wizerunkiem firmy. W następnej kolejności - aktywnością na rynku, popularnością firmy oraz wysoką pracą.

Finanse najlepsze

Przy okazji wyboru pracodawcy, zbadano opnie studentów na temat rynku pracy i ich szans na zdobycie dobrze płatnego zatrudnienia.

Badani deklarowali chęć podjęcia pracy głównie w branżach związanych z finansami. Blisko jedna czwarta wskazywała także na zainteresowanie reklamą lub public relations. Preferencje odnośnie branży przekładają się na ocenę atrakcyjności działów w firmie – najwyższe oceny atrakcyjności uzyskały działy finansów i księgowości. Jako drugie w kolejności wymienione zostały stanowiska kierownicze, co odzwierciedla aspiracje studentów, natomiast na dwóch kolejnych miejscach wskazano działy Marketingu oraz Promocji i Public Relations, dające perspektywy pracy studentom wielu różnych wydziałów.

d10jlzd

Analizując czynniki wyboru pracy warto zauważyć, że na pierwszym miejscu studenci wskazywali zarobki, a kolejne trzy zajęły czynniki społeczne (dobra atmosfera i satysfakcja z pracy oraz szacunek dla życia prywatnego). Na kolejnych miejscach uplasowały się czynniki związane z rozwojem zawodowym (awansami i szkoleniami).

Marne zarobki

Opinie na temat rynku pracy są negatywne - w oczach studentów absolwenci wyższych uczelni nie są należycie przygotowani do wejścia na rynek pracy, a zarobki oferowane przez potencjalnych pracodawców nie są wystarczające.

Ponad trzy czwarte badanych nie odrzuca założenia własnej firmy, przy czym jest to działanie odsunięte w czasie (dla wielu osób konieczne jest uprzednie zdobycie doświadczenia zawodowego). 8 proc. badanych jest natomiast zdecydowana na założenie firmy po zakończeniu studiów, a 4 proc. już posiada własną firmę. Osoby odrzucające możliwość założenia własnej firmy stanowią tylko 6 proc. badanych.

Wysokość pierwszego wynagrodzenia w blisko połowie wskazań mieści się w przedziale 2000-2999 PLN. Po roku pracy oczekiwania studentów przesuwają się w kierunku przedziału 3000-3999 PLN, a średnia rośnie o 1200 PLN. Analizując natomiast oczekiwania płacowe, pozwalające na życie na odpowiednim poziomie, widać natomiast duże ich zróżnicowanie – najwięcej jest wskazań w szerokim przedziale 3000 – 6000 PLN, przy średniej bliskiej 6500 PLN.

d10jlzd

Trzy czwarte studentów posiada doświadczenie zawodowe związane ze swoimi zainteresowaniami bądź planami zawodowymi. Jednak tylko jednak trzecia spośród pracujących studentów chciałaby kontynuować obecnie wykonywaną pracę po skończeniu studiów. Większość z nich jest zatrudniona na umowę zlecenie/ o dzieło.

Chcą wyjechać

Aż 70 proc. studentów przyznaje, że działalność w organizacjach studenckich w istotny sposób zwiększa szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Mężczyźni są na ogół bardziej sceptyczni wobec tego poglądu.

Blisko połowa studentów ostatnich lat planuje wyjechać za granicę w celu odbycia praktyki bądź wolontariatu. Większość badanych planuje pobyt maksymalnie półroczny, który posłuży zdobyciu doświadczenia zawodowego oraz poprawieniu znajomości języka obcego.

„Ostatnie dwie tendencje wydają się bardzo optymistyczne z punktu widzenia organizacji AIESEC” podkreśla Magdalena Woźna, Brand Manager AIESEC Polska. „Jako AIESEC dajemy studentom możliwość zarówno wyjazdu na praktykę zagraniczną jak i rozwijania swoich umiejętności, zdobywania doświadczenia lokalnie działając w projektach.”

(JK)<

d10jlzd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10jlzd