Trwa ładowanie...
d1b4ctx
d1b4ctx
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Susza na terenie powiatu płockiego - rolnicy już liczą straty

Z uwagi na długotrwałą suszę radni powiatu płockiego wystąpili do wojewody mazowieckiego o podjęcie działań zmierzających do wprowadzenia na terenie tego powiatu stanu klęski żywiołowej. Rolnicy w poszczególnych gminach szacują straty w uprawach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1b4ctx

Zespół zarządzania kryzysowego przy wojewodzie będzie analizował apel samorządowców.

Według wstępnych danych, np. na terenie gminy Drobin szkody spowodowane suszą obejmują uprawy zbóż jarych, a także łąki i pastwiska.

Jak poinformowało PAP starostwo powiatowe w Płocku, stanem zagrożenia suszą rolniczą w zakresie zbóż jarych są objęte wszystkie gminy powiatu płockiego. Z danych starostwa wynika, że gminy Bodzanów i Bulkowo przesłały już do wojewody mazowieckiego wnioski w sprawie powołania składu komisji do szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej. "Pozostałe gminy są w trakcie przygotowywania dokumentów" - zaznaczyła wicestarosta Iwona Sierocka.

d1b4ctx

Rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały zapowiedziała, że uchwały przesłane przez samorządy, w tym starostwo płockie, będą analizowane przez tamtejszy zespół zarządzania kryzysowego, który w sprawie suszy zbierze się w najbliższy poniedziałek. "Będzie to przede wszystkim przegląd bieżącej sytuacji" - dodała. Biały wyjaśniła przy tym, że wprowadzenie stanu klęski żywiołowej oraz powoływanie komisji terenowych do szacowania strat i kwestia odszkodowań dla rolników to dwie odrębne procedury. Podkreśliła, że wprowadzenie stanu klęski żywiołowej na wniosek wojewody to wyjątkowa procedura, która dotąd nie była stosowana w woj. mazowieckim.

Zgodnie z ustawą z 2002 r. o stanie klęski żywiołowej jest ona wprowadzana na czas oznaczony, nie dłuższy niż 30 dni, wyłącznie na mocy rozporządzenia rządu, które może być wydane m.in. z inicjatywy wojewody. Działaniami związanymi z zapobieganiem skutkom klęski żywiołowej oraz ich usuwaniem kieruje starosta, gdy dotyczy to więcej niż jednej gminy, w przypadku kilku powiatów - wojewoda, a w przypadku kilku województw - rząd.

Według Andrzeja Grzelaka z Urzędu Gminy w Bodzanowie, dane dotyczące skutków suszy będą tam znane po 21 lipca. "Wtedy zacznie pracować komisja terenowa do szacowania strat w uprawach. Komisja już zostawała zatwierdzona przez wojewodę" - oświadczył. Dodał, że do 15 lipca rolnicy mają czas na składanie wniosków o komisyjne określenie strat w przypadku ich upraw. "Zainteresowanie tymi wnioskami jest bardzo duże" - przyznał.

Burmistrz miasta i gminy Drobin Andrzej Samoraj ocenił, że susza dotknęła zarówno uprawy zbóż jarych, jak również łąki i pastwiska. "Jesteśmy w trakcie zbierania szczegółowych informacji z terenu, ale już wiemy, że w gminie susza to poważny problem. Rolnicy nie są w stanie zebrać drugiego pokosu traw. Szczególnie dotyka to gospodarstw hodowlanych bydła mlecznego. Coraz więcej rolników kieruje zwierzęta na obory i zużywa zapasy zimowe. Natomiast w przypadku zbóż jarych, a sam też jestem rolnikiem, plony mogą być niższe o ponad 30 proc." - powiedział Samoraj.

d1b4ctx

Według danych Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa, w okresie od 1 maja do 30 czerwca, zagrożenie suszą rolniczą wystąpiło dla zbóż jarych i roślin strączkowych. Susza dla zbóż jarych występuje w czterech województwach - oprócz mazowieckiego, także w kujawsko-pomorskim, łódzkim i wielkopolskim - w sumie w 206 gminach na 2 proc. gruntów ornych.

Jak informowało ostatnio Ministerstwo Rolnictwa, rolnicy, których uprawy zostały zniszczone przez suszę, poza odszkodowaniami z zakładów ubezpieczeń, mogą liczyć na wsparcie państwa m.in. w postaci kredytów preferencyjnych lub w ramach pomocy de minimis. Kredytami preferencyjnymi dysponują banki, współpracujące z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kredyt obejmuje wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, a także odtworzenie środków trwałych.

d1b4ctx

Podziel się opinią

Share
d1b4ctx
d1b4ctx