Trwa ładowanie...
d4h5ner

Susza nie zagraża uprawom ze względu na opady w VIII i IX - IUNG

16.9.Warszawa (PAP) - W okresie raportowania od 11 lipca do 10 września 2008 roku nie stwierdzono wystąpienia klęski suszy. Głównie za sprawą opadów deszczu, które wystąpiły w...
Share
d4h5ner

16.9.Warszawa (PAP) - W okresie raportowania od 11 lipca do 10 września 2008 roku nie stwierdzono wystąpienia klęski suszy. Głównie za sprawą opadów deszczu, które wystąpiły w sierpniu i pierwszej dekadzie września - podał Zakład Agrometeorologii i Zastosowań Informatyki Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

"W jedenastym okresie raportowania tj. od 11 lipca do 10 września 2008 roku, nie stwierdzamy wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Dla tego okresu obliczano wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (na podstawie, którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą), dla kukurydzy, ziemniaka, buraka cukrowego, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych oraz drzew i krzewów owocowych" - poinformowano w komunikacie.

"W sierpniu i w pierwszej dekadzie września na terenie Polski wystąpiły korzystne warunki pogodowe, zaspokajające potrzeby wodne rozpatrywanych upraw" - dodają autorzy monitoringu.

Według danych Instytutu występujące warunki meteorologiczne w całym okresie sześciodekadowym (11 lipiec - 10 wrzesień) spowodowały, że wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego były dodatnie w południowej i północno-wschodniej części kraju. Na pozostałym obszarze kraju wartości KBW były ujemne, jednakże nie dające podstaw do stwierdzenia wystąpienia suszy.(PAP)

bg/ osz/

d4h5ner

Podziel się opinią

Share
d4h5ner
d4h5ner