Trwa ładowanie...
d2o6suh
14-09-2015 17:50

Suwałki/ Minister skarbu odwiedził stację regazyfikacji LNG

Minister skarbu Andrzej Czerwiński odwiedził w poniedziałek Suwałki gdzie powstała stacja regazyfikacji LNG, która dostarcza gaz do sieci na terenie miasta. Ta inwestycja to dobry przykład, jak można korzystać z najnowszych technologii - ocenił.

d2o6suh
d2o6suh

Stacja w miejscowości Zielone Kamedulskie na obrzeżach Suwałk została zbudowana w ramach projektu PESO, który zakładał dostosowanie urządzeń gazowych u ponad 26 tys. odbiorców oraz zaadaptowanie 167 km sieci gazowych do nowego rodzaju paliwa. Dzięki inwestycji zrealizowanej przez Polską Spółkę Gazownictwa odbiorcy mogą korzystać z wysokometanowego gazu ziemnego zamiast, jak wcześniej, gazu propan-butan.

Czerwiński podkreślał, że nowoczesne paliwo LNG jest mniej szkodliwe dla środowiska i stwarza szansę na rozwój regionu. "Widzę, że można też w takiej odległej od Warszawy krainie korzystać z najnowszych technologii" - powiedział dziennikarzom.

Minister przypomniał, że jednym z priorytetów rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. "Tutaj widzimy, że nie jest to tylko wielka idea, ale działanie, które ma przełożenie na każdego Polaka i jego bezpieczeństwo" - podkreślił.

Warty 35 mln zł projekt PESO, czyli gazyfikacja Pisza, Ełku, Suwałk i Olecka, finansowany był ze środków własnych PSG oraz PGNiG przy wykorzystaniu dotacji unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

d2o6suh

W ocenie prezesa PSG Sylwestra Bogackiego, przedsięwzięcie jest dowodem na to, że gazyfikacja nowych regionów stanowi jeden z priorytetów spółki. Dotychczas północno-wschodnia Polska należała do najsłabiej zgazyfikowanych części kraju.

"Dzięki tej inwestycji doprowadzamy bezpieczne i ekologiczne paliwo w regionie. Stawiamy na nowoczesne rozwiązania przyjazne tak użytkownikom, jak i środowisku" - mówił prezes. Projekt PESO zakładał likwidację przestarzałych instalacji produkcji gazu propan-butan oraz stworzenie warunków dla rozwoju rynku gazu ziemnego w czterech miastach woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Inwestycja realizowana była w kilku etapach. W listopadzie 2011 r. została uruchomiona pierwsza stacja regazyfikacji LNG w Piszu. W kolejnych latach projekt realizowano w Ełku i Olecku. Ostatnim etapem było wprowadzenie tych samych rozwiązań w Suwałkach.

Inwestycja pozwoliła wyeliminować technologię mieszalni i rozprężalni gazu propan-butan i zastąpienia jej systemem zasilania odbiorców gazem ziemnym wysokometanowym z wykorzystaniem technologii LNG. Gaz wysokometanowy jest tańszy, bardziej efektywny i przyjazny dla środowiska, daje też możliwości szerszego zastosowania do celów technologicznych.

d2o6suh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o6suh