Św. Mikołaj przynosi tysiące miejsc pracy
Nawet 20 tys. osób zyska dodatkowe zarobki w okresie świąt. ?W agencjach wciąż można znaleźć oferty sezonowych zajęć.
W ostatni weekend zaczęła się gorączka świątecznych zakupów, która potrwa do 23 grudnia. To w tym czasie w sklepach pojawi się najwięcej pracowników tymczasowych, którzy będą się też dwoić i troić w magazynach i centrach logistycznych, pakując nasze gwiazdkowe prezenty. Spora część z nich zapewniła sobie pracę już wcześniej, ale w agencjach zatrudnienia nadal można znaleźć zlecenia last minute.
Logistyka pod parą
- Mimo że od świąt dzieli nas już niewiele dni, a okres związanych z nimi prac sezonowych niedługo się skończy, firmy cały czas poszukują dodatkowego wsparcia. Tym bardziej że trwa boom zakupów prezentowych - twierdzi Marek Strojkowski z agencji Manpower.
- Branża logistyczna pracuje teraz na pełnych obrotach -podkreśla Krzysztof Inglot, dyrektor działu rozwoju rynków w grupie Work Service. Jak dodaje, na tym etapie świątecznych rekrutacji nadal można znaleźć pracę przy pakowaniu prezentów i obsłudze wysyłki produktów w centrach magazynowych sieci handlowych czy e-sklepów. Agencje rekrutują też kurierów i kierowców rozwożących przesyłki. Tym bardziej że e-sklepy oczekują w tym roku kolejnego rekordu przedświątecznej sprzedaży. To przekłada się na wzrost liczby doręczeń przesyłek, których - jak ocenia firma DPD - w tym czasie jest średnio o kilkadziesiąt procent więcej. - W szczycie zatrudniamy średnio ok. 10 procent kurierów i pracowników magazynowych więcej - dodaje Małgorzata Maj, rzeczniczka DPD Polska.
Według ekspertów Work Service w tym roku dodatkowe zajęcie w sezonie świątecznym (od listopada do stycznia) znajdzie ok. 15 tys. pracowników tymczasowych (najwięcej w województwach: mazowieckim, śląskim i małopolskim).
O jeszcze większej grupie ?- nawet 20 tys. pracowników zatrudnianych od końca listopada do połowy stycznia ?- mówi Jarosław Adamkiewicz, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia. Do połowy stycznia nie zabraknie pracy dla obsługi świątecznych imprez czy remanentów w sklepach.
Hostessy poszukiwane
- Pod koniec grudnia dodatkowo firmy szukają wsparcia w księgowości przy zamykaniu roku oraz pomocy przy remanencie rocznym. Handel w styczniu rekrutuje dodatkowe osoby w związku z okresem wyprzedaży - dodaje Magdalena Krakowczyk z SAZ.
Na razie sklepy szukają wsparcia w związku ze świąteczną gorączką. Jak ocenia Dorota Patejko, dyrektor ds. komunikacji w Auchan Polska, największe natężenie ruchu przypada na 12-23 grudnia. Pracownicy tymczasowi zwiększają wtedy załogę sklepów o ok. 10 proc. Przybywa też tzw. merchandiserów odpowiedzialnych za zarządzanie kategoriami produktów w sklepach. - W okresie świątecznym potrzebni są dwukrotnie częściej niż w pozostałych miesiącach. Te rekrutacje mamy już jednak skompletowane - mówi Jarosław Kracla, dyrektor w spółce Sellpro należącej do grupy Work Service.
- Za to cały czas poszukiwane są hostessy promujące sprzedaż w perfumeriach, sklepach spożywczych czy centrach handlowych, a także chętni do wystąpienia w roli śnieżynki czy Świętego Mikołaja - dodaje Marek Strojkowski. Według Krzysztofa Inglota nadal są oferty pracy przy wigiliach i imprezach firmowych (pomoc kelnerska, pomoc w kuchni) oraz przy sprzedaży choinek i fajerwerków.
- W sezonie świątecznym pracodawcy są też bardziej skłonni zaoferować wyższe wynagrodzenie - twierdzi Agnieszka Kolanowska z agencji Randstad. Najwyższe stawki zapewnia strój Świetego Mikołaja, choć nieźle zarabiają też świąteczni sprzedawcy. - Zatrudniani na umowy tymczasowe pracownicy magazynu mogą zarobić 10-20 zł brutto za godzinę, a część z nich może potem liczyć na stałe zatrudnienie - dodaje Karolina Zabilska z Adecco Poland.
Najlepiej jest? w wakacje
Mimo grudniowego szczytu, gdy tymczasowe zatrudnienie jest nawet dwukrotnie większe niż w innych miesiącach, w Polsce ?to III kwartał jest zwykle najlepszym w roku okresem pod względem popytu na pracowników tymczasowych i przychodów agencji zatrudnienia. Nadal bowiem najchętniej okresowo zatrudniają zakłady przemysłowe (trafia tam ok. 66 proc. pracowników z agencji). W przemyśle to właśnie na III kw. ?i październik przypada natężenie produkcji m.in. ?w związku z przygotowaniem do świątecznej gorączki zakupów. Jak przypomina Agnieszka Zielińska, kierownik Polskiego Forum HR, w grudniu agencje notują szczyt popytu na pracowników tymczasowych ?w usługach.
W tym roku nadzieje na udany gwiazdkowy sezon widać było w rekordowych wynikach III kw., gdy prawie o jedną piątą, ?do 1,2 miliarda złotych, wzrosła wartość polskiego rynku pracy tymczasowej w porównaniu ?z podobnym okresem 2013 r.