Świadczenie wspierające. Wniosek, warunki. Wsparcie w różnej wysokości

Świadczenie wspierające to program obowiązujący od stycznia 2024 roku. Wsparcie jest kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością - by je uzyskać niezbędne jest złożenie wniosku o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia. W przypadku tego świadczenia pod uwagę nie bierze się jednak kryterium dochodowego.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Wysokość, wniosek, zasady
Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Wysokość, wniosek, zasady
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | vivoo

Kiedy składać wniosek o świadczenie wspierające? Ile wynosi wsparcie? Zgodnie z decyzją rządzących, program będzie wprowadzany w trzech etapach - z tego powodu rokrocznie świadczeniem wspierającym objęte zostaną coraz większe grupy uprawnionych.

Świadczenie wspierające. Dla kogo? Wskazano konkretne kryteria

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, świadczenie wspierające przysługuje osobom, które:

  • ukończyły 18 lat
  • są obywatelami polskimi, krajów UE lub EFTA bądź przebywają w Polsce i mają dostęp do rynku pracy
  • mieszkają na stałe w Polsce
  • uzyskały decyzję wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON), określającą poziom potrzeby wsparcia, kwalifikujący do otrzymywania świadczenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Otwarcie Shein w Polsce. Kolejki przed kontrowersyjnym sklepem

"Świadczenie wspierające przysługuje bez względu na dochody (brak kryterium dochodowego), a także niezależnie od innych form wsparcia otrzymywanych przez osoby z niepełnosprawnościami" - podkreśla natomiast Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Kluczowym aspektem, decydującym o możliwości przyznania wsparcia jest więc liczba punktów uzyskanych na podstawie decyzji WZON.

Świadczenie wspierające. Punkty. O co chodzi?

Złożenie wniosku o świadczenie wspierające do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powinno poprzedzić dopełnienie formalności związanych z ustaleniem poziomu potrzeby wsparcia osoby z niepełnosprawnością. Niezbędne jest złożenie wniosku do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) lub do powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności o wydanie decyzji dot. poziomu potrzeby wsparcia. Dopiero po uzyskaniu decyzji ostatecznej z WZON, możliwe jest składanie wniosków o świadczenie wspierające.

Prawo do uzyskania świadczenia wspierającego docelowo będzie przysługiwało osobom, które uzyskały od 70 do 100 punktów. Obecnie, jest ono przyznawane jednak w przypadku wnioskujących, których potrzebę wsparcia określono na poziomie od 87 do 100 pkt. Taki stan ma obowiązywać do końca 2024 roku. Od 1 stycznia 2025, świadczenie wspierające będzie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami z potrzebą wsparcia, określoną na poziomie od 78 punktów a od 1 stycznia 2026 - od 70 punktów.

Jak przypomina MRPiPS, wskazane terminy nie dotyczą jednak "osób z niepełnosprawnościami, na które ich opiekunowie co najmniej w dniu 1 stycznia 2024 r. lub później pobierali dotychczasowe świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla opiekuna lub świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach". Osoby te mogą składać wnioski o świadczenie wspierające od 1 stycznia 2024 również w przypadku, gdy poziom wsparcia określono na poziomie 70 punktów.

Kiedy składać wniosek o świadczenie wspierające?

Jak informuje ZUS, po wydaniu ostatecznej decyzji przez WZON, wniosek o świadczenie wspierające należy złożyć w terminie trzech miesięcy. "Jeśli złożysz do nas wniosek w tym terminie, przyznamy Ci świadczenie, z wyrównaniem od dnia, od którego WZON przyznał uprawniające punkty potrzeby wsparcia". Złożenie dokumentów po tym czasie spowoduje, że świadczenie zostanie przyznane od miesiąca, w którym przesłano wniosek.

Wnioski o świadczenie wspierające można składać wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS, portalu Emp@tia oraz bankowości elektronicznej. Do wniosku niezbędne będzie dołączenie numeru decyzji wydanej przez WZON.

Świadczenie wspierające. Wysokość. Nie każdy otrzyma równą kwotę

Wysokość świadczenia wspierającego jest ściśle powiązana z liczbą punktów określających poziom potrzeby wsparcia i wynosi od 40 do 220 procent renty socjalnej. Zgodnie z informacjami, przekazanymi przez ZUS w przypadku uzyskania:

  • od 95 do 100 pkt wysokość świadczenia wspierającego wyniesie 220 proc. renty socjalnej
  • od 90 do 94 pkt wysokość świadczenia wspierającego wyniesie 180 proc. renty socjalnej
  • od 85 do 89 pkt wysokość świadczenia wspierającego wyniesie 120 proc. renty socjalnej
  • od 80 do 84 pkt wysokość świadczenia wspierającego wyniesie 80 proc. renty socjalnej
  • od 75 do 79 pkt wysokość świadczenia wspierającego wyniesie 60 proc. renty socjalnej
  • od 70 do 74 pkt wysokość świadczenia wspierającego wyniesie 40 proc. renty socjalnej.

Od 1 marca 2024, wysokość renty socjalnej wynosi 1780,96 zł brutto.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)