Trwa ładowanie...

Święta Bożego Narodzenia. Masz ważne przelewy? Dobrze je zaplanuj

W Boże Narodzenie - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia w Nowy Rok rozliczenia międzybankowe w systemie Elixir nie są realizowane.

Święta Bożego Narodzenia. Masz ważne przelewy? Dobrze je zaplanujŹródło: Shutterstock.com
d25uwba
d25uwba

Zasady funkcjonowania systemu Elixir przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR), cytowana przez Polską Agencję Prasową.

Elixir to obsługiwany przez KIR elektroniczny system rozliczeń międzybankowych dla transakcji w złotych. Ich rozliczenie następuje w czasie jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze, w godzinach: 9:30, 13:30 i 16:00. W dni wolne od pracy - w czasie świąt (25 i 26 grudnia) oraz w Nowy Rok (1 stycznia) system nie wykonuje żadnych transakcji.

Z kolei na 24 grudnia (wigilia) oraz 31 stycznia (sylwester) zaplanowano po dwie sesje, co oznacza, że przelewy zlecone po godz. 13.30 zostaną rozliczone dopiero w kolejnym dniu roboczym - odpowiednio 27 grudnia oraz 2 stycznia.

Zobacz: Balcerowicz: koniunktura się kończy, zrównoważony budżet to kpina

System Euro Elixir do realizacji transakcji w euro również nie będzie funkcjonował 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Natomiast 24 i 31 grudnia transakcje będą rozliczane według standardowego harmonogramu.

KIR przypomina, że jeśli zależy nam na czasie, to działa system Express Elixir realizujący płatności natychmiast. Umożliwia przesyłanie pieniędzy między kontami prowadzonymi w różnych bankach w czasie liczonym w sekundach. System działa całą dobę, przez cały rok, także w weekendy i święta.

Aby zrealizować taki przelew, należy się upewnić, że obydwa banki - bank nadawcy i bank obiorcy - są uczestnikami systemu Express Elixir. Przelewy realizowane w tym systemie są płatne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d25uwba
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25uwba