Świętokrzyskie: najwięcej nowych miejsc pracy - w galerii handlowej
W 2012 r. w Świętokrzyskiem najwięcej ofert pracy szykują handlowcy - tysiąc
osób ma znaleźć pracę w Galerii Korona Kielce
26.02.2012 10:44
W Galerii Korona Kielce, która zostanie otwarta 16 maja, na blisko 37 tys. m kw. powstanie ok. 160 lokali handlowo-usługowych. Z informacji na stronie internetowej galerii wynika, że łącznie powstanie tam około tysiąc nowych miejsc pracy.
Niektórzy z najemców lokali już rozpoczęli proces rekrutacji. Poszukują sprzedawców, kucharzy, kelnerów, doradców, farmaceutów, menedżerów. Oferty można znaleźć na stronie internetowej galerii.
Rzecznik Miejskiego Urzędu Pracy Rafał Szwed powiedział PAP, że zainteresowanie pracą w galerii jest duże. Jeden z najemców - market spożywczy "Piotr i Paweł" - zwrócił się do urzędu z prośbą o pomoc w rekrutacji. W marcu MUP zorganizuje dla tego pracodawcy giełdę pracy.
Mieszkańcy Starachowic będą mogli znaleźć zatrudnienie w budowanej Galerii Kamienna, a Skarżyska-Kamiennej - w rozbudowywanym Centrum Handlowym Hermes. Inwestycja powinny zakończyć się w drugiej połowie roku. Biuro Prawno-Finansowe Inwestor z Białej Podlaskiej, które prowadzi przedsięwzięcia poinformowało PAP, że trudno na razie określić ile miejsc pracy będą oferowały nowe obiekty.
Na wrzesień spółka Weiss planuje otwarcie w Ostrowcu Świętokrzyskim zakładu produkcji urządzeń do wytwarzania energii cieplnej z biomasy. Prezes Andrzej Ligenza powiedział PAP, że pracę przy produkcji znajdzie ok. 50 osób - spawacze i składacze.
Fluid S.A. buduje w Sędziszowie Zakład Odzysku Energii, który ma zostać uruchomiony w połowie września. Według dyrektora Piotra Szeremety pracę tam znajdzie ponad 20 osób.
Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Cezary Mielczarz powiedział PAP, że 95 proc. podmiotów gospodarczych w regionie świętokrzyskim, to małe firmy, zatrudniające pojedyncze osoby. Niewielu jest pracodawców zatrudniających większe grupy pracowników.
Jak wynika z danych urzędu, w 2011 r. pracodawcy z województwa świętokrzyskiego poszukiwali głównie sprzedawców i pracowników usług, robotników przemysłowych i rzemieślników oraz pracowników biurowych. Zdaniem dyrektora, ta tendencja utrzymuje się na lokalnym rynku pracy od kilku lat - dlatego w 2012 r. spodziewane jest zapotrzebowanie na pracowników tych samych dziedzin.
Według Mielczarza kilku pracodawców zgłosiło zamiar zwolnień grupowych. Syndyk masy upadłościowej Chłodni Kieleckich zgłosił zamiar zwolnienia 95 osób, likwidowany PKS w Końskich - ok. 100 osób, PKS we Włoszczowie - 43 osoby, a PKS w Jędrzejowie - 15 osób. Skarżyska firma Bumar Amunicja zgłosiła zamiar zwolnienia 80 osób.
Na koniec stycznia bez pracy w województwie świętokrzyskim było 88 tys. 237 osób - w styczniu 2011 r. zarejestrowanych jako bezrobotne było 510 osób więcej.
Kobiety stanowią 50,1 proc. bezrobotnych, młodzież do 25 roku życia - 21,8 proc., mieszkańcy wsi - 55,5 proc. Ponad 80 proc. bezrobotnych nie ma prawa do zasiłku. W Kielcach na koniec stycznia bezrobotnych było ponad 11 tys. osób.
Stopa bezrobocia w województwie na koniec grudnia 2011 roku osiągnęła poziom 15,3 proc. (w grudniu 2010 r. - 15,2 proc.), a w Kielcach - 10 proc. (w grudniu 2010 r. - 10,6 proc.)(PAP)