Trwa ładowanie...
d34aew2
d34aew2

Świętokrzyskie/ Ponad 70 wniosków do budżetu obywatelskiego w Starachowicach

Ponad 70 projektów do realizacji w 2015 r. w ramach budżetu obywatelskiego zgłosili do magistratu mieszkańcy Starachowic (Świętokrzyskie). Inwestycje dotyczą głównie remontów dróg.
Share
d34aew2

Budżet partycypacyjny ma być realizowany w mieście po raz pierwszy. Władze Starachowic planują przeznaczyć na ten cel 1,2 mln zł. Miasto podzielono na cztery okręgi (z podobną liczbą mieszkańców), a koszt jednego przedsięwzięcia zgłoszonego w okręgu nie mógł przekroczyć 300 tys. zł.

W piątek o północy mija termin zgłaszania przez mieszkańców projektów do realizacji.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka Urzędu Miasta w Starachowicach Iwona Ogrodowska-Ogórek, do popołudnia wpłynęło ponad 70 wniosków z projektami. "Dotyczą one głównie inwestycji drogowych - poprawy nawierzchni dróg i budowy chodników. Jeden z projektów mówi o przygotowaniu dokumentacji na budowę ulicy. Mieszkańcy chcą także budowy placów zabaw i boisk szkolnych" - wyliczała.

d34aew2

Rzeczniczka dodała, że wnioski mogą jeszcze dotrzeć do urzędu drogą elektroniczną i tradycyjną pocztą. "Większość z projektów wnioskodawcy składali osobiście, więc ostateczna liczba projektów nie powinna być dużo większa" - oceniła Ogrodowska-Ogórek.

Projekty musiały mieć poparcie co najmniej 15 mieszkańców, którzy ukończyli 16 lat i byli zameldowani w danym okręgu.

W myśl regulaminu budżetu obywatelskiego, zgłoszone pomysły powinny dotyczyć budowy lub remontu elementów infrastruktury miejskiej, a inwestycje muszą przyczyniać się do "pozytywnego rozwoju" Starachowic.

Projekty będą teraz weryfikowane pod względem formalnym, prawnym i kosztowym przez komisję, złożoną z przedstawicieli magistratu. Lista zadań, które będą poddane pod głosowanie starachowiczan, zostanie ogłoszona do końca października. Głosowanie, w wyznaczonych lokalach odbędzie się w dniach 3-7 listopada. Ogłoszenie listy projektów, które będą ostatecznie realizowane, ma nastąpić najpóźniej 14 listopada.

W 2015 r. budżet partycypacyjny chcą realizować jeszcze dwa świętokrzyskie samorządy: Kielce i Sandomierz. Od poniedziałku w stolicy regionu trwa głosowanie nad 65 projektami. Natomiast we wtorek w Sandomierzu ruszyły konsultacje społeczne w sprawie budżetu obywatelskiego.

d34aew2

Podziel się opinią

Share
d34aew2
d34aew2