Trwa ładowanie...
d4luc41
12-12-2015 11:50

Świętokrzyskie/ Szukają odbiorców do korzystania z gazociągu na zachodzie regionu

Prawie 64 km liczy gazociąg, wybudowany w ostatnim czasie w gminach Włoszczowa i Małogoszcz na zachodzie woj. świętokrzyskiego. Jednak w miejscu, które przestało być "białą plamą" na gazyfikacyjnej mapie regionu, nadal trudno znaleźć wielu chętnych do korzystania z gazu ziemnego, nową drogą dystrybucji.

Share
d4luc41

Jak powiedział PAP przedstawiciel inwestora, dyrektor kieleckiego zakładu Polskiej Spółki Gazownictwa Józef Katra, prowadzone są liczne akcje, m.in. we Włoszczowie, mające zachęcić potencjalnych odbiorców - zarówno indywidualnych, jak i firmy oraz instytucje publiczne - do wykonania przyłącza gazowego na swoich posesjach.

Do tej pory tzw. warunki przyłączenia do sieci gazowej wydano dla 184 potencjalnych odbiorców z tego terenu, a umowy na realizację przyłączenia do sieci podpisano z 31.

Zdaniem Katry, niewielkie zainteresowanie przyłączeniem do gazociągu wynika m.in. z lokalnych uwarunkowań - w tych okolicach ludzie przyzwyczaili się do używania w kuchniach butli z gazem i ogrzewania domów innymi paliwami niż gazowe.

Dyrektor przywołał przykład dwóch podkieleckich gmin - Chęciny i Sitkówka-Nowiny - gdzie także zakończono niedawno podobną inwestycję. Podpisano tam 210 umów na wykonanie przyłączy, przy 451 wydanych warunkach przyłączenia do sieci.

d4luc41

"Tu mieszkańcom łatwiej o kontakt z ludźmi, którzy od lat wykorzystują gaz ziemny, przykładowo do ogrzewania budynków w firmach i domach jednorodzinnych w Kielcach, i o informację, że to wygodne, choć może nie najtańsze rozwiązanie. We Włoszczowie nie ma takich doświadczeń - to nowość" - podkreślił Katra.

Podobną opinię wyraził wiceburmistrz Włoszczowy, Sławomir Owczarek. "Ludzie muszą przekonać się do pewnych rzeczy. Każdy trochę bał się gazu m.in. w związku z zawirowaniami w Rosji. Zainteresowanie przedsięwzięciem będzie większe, kiedy +pocztą pantoflową+ rozniesie się, jakie są z tego korzyści. Bo choć koszty w ogrzewaniu są większe niż przy węglu, to nie trzeba angażować własnej pracy, a w domach unikamy brudu" - zauważył samorządowiec.

Gmina Włoszczowa udostępniła inwestorowi pomieszczenia na potrzeby punktu informacyjnego o gazyfikacji - specjaliści udzielają w nim porad o możliwościach, warunkach i kosztach wykonania przyłącza. Cyklicznie organizowane są też spotkania na ten temat m. in. z przedsiębiorcami.

Informacje o terminach spotkań ogłaszają też z ambon proboszczowie w kościołach. Planowana jest również akcja w terenie - bezpośrednio w domach będzie prowadzone doradztwo techniczne dotyczące wykonania przyłączy do gazociągu.

d4luc41

Jak tłumaczył Katra, koszt wykonania samego przyłącza, według taryfikatora Urzędu Regulacji Energetyki, to ok. 2 tys. zł.

Przedsięwzięcie było realizowane przy udziale środków Unii Europejskiej. Zdaniem Katry, nie ma zagrożenia, że założone efekty realizacji projektu, dotyczące m.in. liczby korzystających z gazociągu, nie zostaną osiągnięte. Pierwszy termin, kiedy efekt będzie oceniany, to grudzień 2016 r.

W ramach inwestycji w gminach Włoszczowa i Małogoszcz (pow. jędrzejowski) wybudowano 63,8 km gazociągu - 43,5 km to gazociąg wysokiego ciśnienia, a 20,3 km - sieć gazowa średniego ciśnienia.

Gazociąg jedną "nitką" przebiega od Jędrzejowa do Węgleszyna (pow. jędrzejowski), gdzie rozdziela się na dwie odnogi. Pierwsza biegnie w kierunku północno-wschodnim do Małogoszcza i dalej m.in. do miejscowości Bukowa (gdzie dużym odbiorcą przemysłowym są Zakłady Wapiennicze Lhoist), druga w kierunku północno-zachodnim do Włoszczowy. Inwestycja kosztowała ok. 34,4 mln zł, z czego 12,7 mln zł to środki UE.

d4luc41

Pod Kielcami spółka prowadziła inwestycję w 18 miejscowościach trzech gmin: Chęciny i Sitkówka-Nowiny (pow. kielecki) oraz Sobków (pow. jędrzejowski). Gazociąg ma tu długość prawie 68 km; w jego zasięgu jest ok. 6,2 tys. gospodarstw oraz kilkanaście budynków samorządowych i przedsiębiorstw. Wybudowano też stacje pomiarowe na potrzeby przyłączenia do sieci odbiorców instytucjonalnych: Zakładu Produkcyjnego Nordkalk w Wolicy, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze oraz przedsiębiorstwa EGM w Wierzbicy. Przedsięwzięcie kosztowało 23,5 mln zł, a wkład UE wyniósł 7,7 mln zł.

Projekty realizowano w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zdaniem inwestora, możliwość korzystania z sieci gazowej może być argumentem dla samorządów przy pozyskiwaniu podmiotów zainteresowanych inwestycjami na tym terenie. Zwłaszcza tych firm, które chcą wykorzystywać "błękitne paliwo" w celach technologicznych lub produkcyjnych.

d4luc41
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4luc41
d4luc41