Trwa ładowanie...
d4l4wad

Świętokrzyskie/ W 2015 roku inwestycje w telekomunikację i drogi

Budowa szkieletowej sieci szerokopasmowego internetu oplatającej całe województwo oraz remonty i przebudowy dróg będą największymi inwestycjami, planowanymi w 2015 roku w regionie. Wiosną rozpocznie działanie nowy szpitalik dziecięcy.

Share
d4l4wad

Największą inwestycją w budżecie województwa świętokrzyskiego będzie budowa sieci szkieletowej szerokopasmowego internetu. W 2015 roku trafi na ten cel prawie 151 mln zł. Całość realizowanego już projektu obliczono na 200 mln zł. Jak powiedział PAP przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego, a jednocześnie wiceminister gospodarki, Arkadiusz Bąk, to bardzo ważna i opłacalna inwestycja.

Zwrócił uwagę, że przedsięwzięcie zagwarantuje większą konkurencyjność regionu oraz zwiększy jego atrakcyjność dla potencjalnych inwestorów. Co ważne, przy ogromnym dofinansowaniu zewnętrznym. "Mamy unikalną sytuację, w której 95 proc. środków z tych 200 mln zł otrzymujemy z zewnątrz. 85 proc. z UE i 10 proc. z budżetu krajowego" - wyliczał.

Bąk podkreślił także, że sieć będzie własnością województwa. "Jeżeli po okresie trwałości, po siedmiu latach, zarząd województwa, który wtedy będzie działał, uzna że chce sprzedać tę sieć, to wówczas te 200 mln, czy ile ona będzie wtedy warta, to będą pieniądze województwa" - podkreślił.

d4l4wad

Przewodniczący sejmiku zwrócił uwagę, że sama sieć jest dopiero bazą do oferowania mieszkańcom regionu zaawansowanych usług telekomunikacyjnych. "Dopiero przedsiębiorcy, którzy na tej infrastrukturze będą bazować, będą oferować tą usługę mieszkańcom. Sama infrastruktura, tak jak budowa drogi, nie tworzy przychodów, a wydatki. Natomiast usługi na niej prowadzone tworzą przychód. Tak jak przewozy osobowe, towarowe na drogach tak również dystrybucja kontentu i przesyłanie danych będzie go generować" - zauważył.

Na 2015 rok zaplanowano także kilka inwestycji transportowych. Budżet Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (ŚZDW) wyniesie w nowym roku 123 mln zł. "Mamy osiem inwestycji przechodzących z ubiegłego roku i osiem zadań nowych" - powiedział PAP dyrektor ŚZDW Damian Urbanowski. W tej drugiej grupie znalazła się m.in. kontynuacja odcinka drogi wojewódzkiej nr 744 Radom-Starachowice między Grębowcem a Osinami (pow. starachowicki), 751 i 756 w okolicach Nowej Słupi w Górach Świętokrzyskich, 728 Małogoszcz - Gnieździska (pow. jędrzejowski) oraz ulicy Bohaterów Warszawy w Busku Zdroju.

Budżet pozostający w dyspozycji ŚZDW na 2015 r. jest dużo niższy niż dwa czy trzy lata temu. "Kwoty są dużo mniejsze, niż w 2012 roku, ale porównywalne z tymi jakimi dysponowaliśmy w 2010 roku. Jest to spowodowane wykorzystaniem środków unijnych z perspektywy 2007 - 2013 i brakiem jeszcze środków z nowej perspektywy. Te powinny pojawić się pod koniec roku" - wyjaśnił Urbanowski.

Niewiele mniej na miejskie drogi wydadzą w przyszłym roku Kielce. Jak poinformował w komunikacie przesłanym PAP rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg (MZD) Jarosław Skrzydło, "planowana wysokość nakładów na inwestycje drogowe, oświetleniowe, kanalizacji deszczowej, prace projektowe oraz dokumentacje przyszłościową wynosi - 106,8 mln zł".

d4l4wad

Na 2015 rok MZD zaplanował m.in. zakończenie i rozliczenie inwestycji wieloletnich realizowanych przy udziale środków unijnych takich jak przebudowa ul. Ściegiennego (południowa trasa wylotowa z miasta), budowa bus-pasów w ciągu ul. Grunwaldzkiej i Szajnowicza-Iwanowa (łącząca zachodnie osiedla Kielc centrum), a także budowa 81 nowoczesnych przystanków dla komunikacji miejskiej.

Istotną z punktu widzenia regionu inwestycją jest także budowa ścieżek rowerowych zaliczanych do systemu tras przebiegających przez pięć województw Polski Wschodniej.

Na budowę samej trasy przewidziano w 2015 roku nakłady w wysokości 23 mln złotych. "To jest projekt o łącznej wartości w skali kraju ponad 300 mln zł. W przypadku budowy ścieżek w grę wchodzi tylko pięcioprocentowy wkład własny ze strony województwa. To najkorzystniejsza oferta i warto było przygotowywać się do tego projektu kilka lat" - ocenił w rozmowie z PAP szef departamentu odpowiedzialnego m.in. za sport, turystykę i promocję w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach Jacek Kowalczyk. Gros środków na ten cel będzie pochodziło z programu operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

Województwo Świętokrzyskie koordynuje także duży projekt promocyjny tras dla całego makroregionu Polski Wschodniej, którego łączna wartość to prawie 25 mln zł, z czego w 2015 roku wydane zostanie 17,5 mln. "Ta część projektu będzie w całości finansowana ze środków unijnych" - zaznaczył Kowalczyk.

d4l4wad

Projekt budowy liczącej blisko 2 tys. km trasy rowerowej przecinającej Polskę Wschodnią ma się zakończyć do końca grudnia 2015 roku. Według Kowalczyka realnym terminem oddania do użytku ścieżek w regionie jest wrzesień.

W 2015 roku zakupione zostaną także kolejne trzy pociągi do obsługi połączeń międzywojewódzkich realizowanych przez Świętokrzyski Zakład Przewozów Regionalnych. Na ten cel w budżecie województwa przewidziano 44,6 mln zł. Zakupy taboru odbywają się w ramach umowy tzw. Południowej Grupy Zakupowej (Świętokrzyskie, Podkarpackie, Śląskie i Małopolskie) ze spółką Newag SA z Nowego Sącza.

Od wiosny 2015 roku najmłodsi pacjenci z terenu regionu będą leczeni w nowej siedzibie szpitalika dziecięcego wybudowanego za 32 mln złotych na kieleckim Czarnowie. "Sądzę, że będzie to możliwe na przełomie marca i kwietnia" - powiedział PAP marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas. Odbiór techniczny inwestycji zakończył się w ostatnich dniach grudnia. Trwa procedura zakupu sprzętu. Na wyposażenie placówki ma trafić ok. 19 mln zł, w tym środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Budowa nowej siedziby tzw. szpitalika była konieczna m.in. ze względu na mocno wyeksploatowany kompleks Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego przy ul. Langiewicza, gdzie obecnie leczeni są najmłodsi pacjenci. Nowy budynek ma 7,5 tys. m kw. W salach znalazło się miejsce na ponad 160 łóżek, w tym 80 to miejsca przeznaczone dla matki i dziecka.

d4l4wad

Podziel się opinią

Share
d4l4wad
d4l4wad