Świnoujście/Polskie LNG wspiera inicjatywy mieszkańców

Fundusz Wspierania Inicjatyw Lokalnych Polskiego LNG - wesprze kwotą ponad 100 tys. zł 22 projekty mieszkańców Świnoujścia. Wśród projektów, które będą realizowane w 20125 r. znajdą się m.in. zakup czujników czadu i budowa ścieżki zdrowia.

Powołanie Funduszu jest efektem ubiegłorocznych ustaleń m.in. przedstawicieli społeczności lokalnej, środowisk naukowych i akademickich, władz miasta, mediów oraz partnerów biznesowych inwestycji. Polskie LNG, które buduje w mieście gazoport, zobowiązało się wówczas do działań na rzecz rozwoju Świnoujścia.

Mieszkańcy miasta, których część obawiała się, że budowa terminalu LNG może zagrozić turystycznemu charakterowi Świnoujścia postulowali, by spółka zaangażowała się finansowo w projekty użyteczne dla lokalnej społeczności, takie jak: dofinansowanie szkół i placówek oświatowych, szpitala, czy wspieranie wybranych inicjatyw organizacji pozarządowych.

Jak poinformował w środę rzecznik Polskiego LNG Maciej Mazur, dzięki dofinansowaniu w wysokości do 5 tys. zł z kasy Funduszu w Świnoujściu i okolicach zostaną zrealizowane projekty, których beneficjentami będą stowarzyszenia, kluby, fundacje, szkoły i służby publiczne.

Projekty wybrano spośród 114 wniosków. Najwyżej ocenionych zostało osiem inicjatywy z kategorii "kultura i sztuka", sześć z kategorii "sport" oraz pięć pomysłów edukacyjnych - dodał Mazur. Trzy granty przyznano także projektom poprawiających bezpieczeństwo w mieście.

Wśród nagrodzonych jest m.in. projekt "Uwaga - Cichy zabójca", czyli kampania informacyjna na temat zagrożeń wynikających z zatrucia tlenkiem węgla. Inicjatywa zgłoszona była przez Ochotniczą Straż Pożarną.

Polskie LNG zapowiada, że w przyszłym, roku będzie realizować kolejną edycję wspierania Świnoujścia grantami.

Rzecznik prezydenta Świnoujścia Robert Karelus uważa, że to "bardzo cenna inicjatywa, bowiem miasto nie zawsze może dofinansować interesujące projekty; często nie pozwalają na to przepisy dotyczące dysponowania środkami publicznymi".

Do Rady Funduszu zostali powołani przedstawiciele władz miasta, także dzielnicy, w której budowany jest gazoport, lokalnych instytucji zajmujących się pomocą potrzebującym oraz Polskiego LNG.

Jak podkreślił Mazur, roczny budżet Funduszu nie będzie stały i zależeć ma m.in. od liczby zgłoszonych projektów i ich jakości, czy możliwości finansowych spółki.

Dzięki powstającemu terminalowi LNG w Świnoujściu będzie można sprowadzać do Polski do 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, z możliwością powiększenia tej zdolności do 7,5 mld m sześc. rocznie. Terminal w Świnoujściu ma być gotowy do przyjmowania skroplonego gazu w 2015 r. Rząd uznał inwestycję za strategiczną.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)