Świńskie nerki dla człowieka. Japończycy coraz bliżej przeszczepu
W Japonii urodziły się trzy genetycznie zmodyfikowane prosięta, których organy mogłyby zostać przeszczepione człowiekowi. Zwierzęta zostały genetycznie zmodyfikowane - tak, by ryzyko odrzucenia przeszczepu było jak najmniejsze - piszą japońskie media.
Zwierzęta urodziły się w ostatnią niedzielę w ramach projektu prowadzonego przez startup PorMedTec - donoszą m.in. agencja Nikkei i serwis The Japan Times. - W końcu wchodzimy na drogę do wdrożenia międzygatunkowych przeszczepów narządów - skomentował Hiroshi Nagashima z PorMedTec, który jest też profesorem na Uniwersytecie Meiji w Tokio. Jego słowa cytuje agencja Nikkei.
Agencja tłumaczy, że prosięta zostały genetycznie zmodyfikowane - tak, by ich narządy nadawały się do przeszczepienia człowiekowi i by ryzyko ich odrzucenia było jak najmniejsze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ryanair będzie torpedować CPK - Maciej Wilk #17
W tym celu japoński startup sprowadził we wrześniu 2023 roku zmodyfikowane komórki świni od amerykańskiej firmy biomedycznej eGenesis. Następnie wprowadził jądra komórkowe do komórek jajowych wszczepionych później do macicy, co doprowadziło do narodzin sklonowanych prosiąt.
W przyszłym roku startup chce rozpocząć testy kliniczne na ludziach. Jak na razie sprawdził tę metodę na małpach i innych zwierzętach. Małpa z przeszczepioną od świni nerką żyła po zabiegu dwa lata.
Długa kolejka czekających na przeszczep
Firma na początku chce się skupić właśnie na transplantacji nerek, bo w kolejce do przeszczepu tego organu czekają tłumy. W Japonii jest to obecnie około 14 tys. osób. Średni czas oczekiwania na zabieg do 15 lat. Wiele osób nie dożywa do tego momentu - wylicza agencja Nikkei.