Sygnał z eurodolara pomoże złotemu

Notowania azjatyckie przyniosły niewielką aprecjację waluty amerykańskiej. Euro osiągnęło minimum na poziomie 1,2820. Dziś poznamy z Niemiec dynamikę PKB za III kwartał. Oczekuje się spadku do 1,3% r/r, z poprzednich 3,3.

25.11.2008 08:55

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Notowania azjatyckie przyniosły niewielką aprecjację waluty amerykańskiej. Euro osiągnęło minimum na poziomie 1,2820. Dziś poznamy z Niemiec dynamikę PKB za III kwartał. Oczekuje się spadku do 1,3% r/r, z poprzednich 3,3.

Potwierdzenie szacunków wskazywałoby na spowolnienie u naszych zachodnich sąsiadów. Oczywiście ich sytuacja nie pozostanie bez wpływu na naszą gospodarkę. Z Eurolandu nie poznamy żadnych istotnych informacji o charakterze makroekonomicznym. W związku z tym do czasu publikacji danych zza Oceanu rynek może pozostać bardzo spokojny.

Z USA poznamy wskaźnik bazowych wydatków konsumpcyjnych. Oczekuje się jego wzrostu do 2,9% z poprzednich 2,1. Podobnie indeks zaufania konsumentów za listopad ma wyższy niż poprzednio. Prognozuje się wartość 39,5 pkt. Poznamy również indeks cen nieruchomości. W tym przypadku należy oczekiwać dalszych spadków cen. Giełda w Nowym Jorku zyskała na wartości. Indeks Dow Jones zamknął się na poziomie 8443,39 pkt, tj. 4,93%.

Złoto straciło na wartości, osiągając minimum na poziomie 807,65 usd/oz.

O godzinie 08.03 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,2855 dolara.

Sytuacja techniczna eurodolara: godziny sesji nocnej zgodnie z oczekiwaniami przyniosły nowe lokalne szczyty. Maksimum wygenerowane o godzinie 23.00 miało wartość 1,2958. Statystyczne zatem w ciągu tylko wczorajszej sesji dolar względem euro stracił blisko 4 centy (400 punktów!). Wyszliśmy zatem wyraźnie powyżej sygnalnej zlokalizowanej w pobliżu figury 1,2800, co z technicznego punktu widzenia sugeruje relatywnie trwały charakter wczorajszych zmian. Najbliższe wsparcie wyrysować można w przestrzeni 1,2800 – 1,2770. Opór natomiast wyznaczony został zasięgiem wczorajszego szczytu i wynosi 1,2958. Poranne zmiany na wskaźnikach technicznych intra day wskazują na możliwość pogłębienia porannego odreagowania – test obszaru wsparcia. Reaktywacja byków może być widoczna już w drugiej części dzisiejszego handlu.

RYNEK KRAJOWY

Rynek krajowy pozostawał pod wpływem wydarzeń na rynku eurodolara. Wspólna waluta nieznacznie zyskała na wartości osiągając maksimum na poziomie 3,8572, a dolar 2,9985. Dziś nie poznamy żadnych istotnych informacji o charakterze makroekonomicznym z naszego kraju. W związku z tym sytuacja na rynku nie powinna ulec zmianie. Być może inwestorzy wyczekują z decyzjami do jutrzejszego ogłoszenia decyzji RPP o wysokości stóp procentowych. Giełda w Warszawie zamknęła się wczoraj na znaczącym plusie. Indeks WIG20 osiągnął 1721,45 pkt., tj. 8,5%. Dzisiaj na rynku może pojawić się korekta tak silnych wczorajszych wzrostów.

O godzinie 08.15 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 3,8434, a za dolara 2,9975 złotego.

Sytuacja techniczna na rynku złotego: w ciągu ostatnich kilkunastu godzin zmieniała się w największym stopniu na rynku pary USD/PLN. Wskutek silnej deprecjacji dolara na świecie doszło tutaj do wyraźnych spadków cen. Dołek odnotowany został na linii 2,9720. Nie można wykluczyć, że wczorajsze zmiany miały charakter kluczowy dla tej pary i rozpoczęły wyraźniejszą korektę (istotny będzie przebieg dzisiejszej sesji). Najbliższy opór zlokalizowany jest w przestrzeni 3,0330 – 3,0400. Silne wsparcie natomiast w pobliżu 2,9400 – 2,9500. Poranny charakter zmian na wskaźnikach technicznych intra day sprzyjają utrzymaniu się przewagi po stronie niedźwiedzi. W przypadku pary EUR/PLN trudno mówić o jakichkolwiek zmianach – ceny zakleszczyły się w bardzo wąskim zakresie zmian: 3,8300 – 3,8600, co nie pozwala wykluczyć próby jeszcze jednego podbicia. Obszar potencjalnego oporu rozpoczyna się już na wysokości 3,8915. Najbliższe wsparcie natomiast zlokalizowane jest w pobliżu 3,8100.

Część techniczna: dr Jarosław Klepacki
Część makroekonomiczna: Maciej Kowal
ECM S.A.

| Opracowany materiał jest opinią na temat rynku, stanowi wyraz najlepszej wiedzy autorów popartej informacjami z kompetentnych źródeł i nie stanowi „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. ECM S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podejmowane na podstawie przekazanego materiału. Bez zgody ECM S.A. nie może być dystrybuowany lub przekazywany dalej. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)