Trwa ładowanie...
d1kzei2

Synthos miał 110,8 mln zł zysku netto w III kw., poniżej konsensusu (opis)

13.11. Warszawa (PAP) - Zysk netto grupy Synthos, przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, spadł w III kw. 2012 roku do 110,8 mln zł z 282,5 mln zł przed rokiem i był...

Share
d1kzei2

13.11. Warszawa (PAP) - Zysk netto grupy Synthos, przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, spadł w III kw. 2012 roku do 110,8 mln zł z 282,5 mln zł przed rokiem i był niższy od konsensusu rynkowego na poziomie 146,5 mln zł. Wśród niekorzystnych czynników w tym okresie spółka wymienia pogorszenie koniunktury w branży petrochemicznej i kiepską sytuację budowlanki.

Zysk operacyjny grupy spadł w trzecim kwartale do 133,6 mln zł z 323,1 mln zł rok wcześniej. Tymczasem średnia ankietowanych przez PAP analityków zakładała EBIT na poziomie 168 mln zł.

Przychody grupy wzrosły do 1587,8 mln zł z 1512 mln zł w III kw. 2011 r. Konsensus mówił o sprzedaży na poziomie 1535,2 mln zł.

Po trzech kwartałach tego roku grupa miała 462,7 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej, 654,1 mln zł zysku operacyjnego i 4.847 mln zł przychodów.

d1kzei2

Spółka wśród czynników, które miały wpływ na jej działalność w trzecim kwartale, wymienia pogorszenie koniunktury w światowym przemyśle petrochemicznym od czerwca tego roku.

"Był to czynnik oddziałujący na popyt na produkty grupy kapitałowej Synthos (...) zarówno pochodzący ze strony branży motoryzacyjnej, jak i budowlanej. Szczególnie mocno to pogorszenie koniunktury grupa Synthos odczuła w segmencie kauczuków ESBR" - napisano w komentarzu do wyników.

Kulą u nogi było również budownictwo. Trzeci kwartał to sezonowo dobry okres dla tej branży. W tym roku nastąpiło jednak pogorszenie sytuacji budownictwa rok do roku.

"Budownictwo jest sektorem gospodarki, który najbardziej odczuwa skutki kryzysu gospodarczego w Europie. Sytuacja ta wpływa na wyniki segmentu dyspersji i tworzyw izolacyjnych produkowanych przez grupę kapitałową Synthos" - poinformowała spółka.

Dodatkowo dla rynku polistyrenu, którego jednym z podstawowych zastosowań jest przemysł opakowań, negatywny wpływ miało spowolnienie wzrostu gospodarczego w Chinach i oferowanie dodatkowych ilości tego produktu, pierwotnie dedykowanych na rynek azjatycki, w Europie. (PAP)

morb/ osz/

d1kzei2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kzei2