Trwa ładowanie...
d91z2jo

Sytuacja finansowa firm budowlanych zacznie poprawiać się od 2015 r. - Atradius

26.02. Warszawa (PAP) - Sytuacja finansowa firm budowlanych zacznie poprawiać się od 2015 roku - oceniła dla PAP firma Atradius, ubezpieczyciel należności...

d91z2jo
d91z2jo

26.02. Warszawa (PAP) - Sytuacja finansowa firm budowlanych zacznie poprawiać się od 2015 roku - oceniła dla PAP firma Atradius, ubezpieczyciel należności handlowych.

"Gospodarka przyspiesza, ale problemy firm budowlanych nie zniknęły. Niska płynność finansowa przedsiębiorstw, relatywnie wysoki poziom zadłużenia oraz dopiero pojawiające się inwestycje powodują, że współpraca z przedsiębiorstwami z tego rynku będzie bardzo ryzykowana w 2014 r. Widoczną poprawę sytuacji w tej branży zobaczymy najwcześniej w 2015 r." - napisano w przesłanym PAP komentarzu.

Zdaniem ekspertów firmy Atradius, pomimo coraz wyraźniejszego odbicia gospodarczego, przedsiębiorcy nadal powinni z dużą ostrożnością podchodzić do współpracy handlowej z firmami z branży budowlanej.

"Odczuwają one bowiem stale skutki spadku koniunktury, który miał miejsce na przełomie roku 2012 i 2013. Z drugiej strony rynek ten ma szansę na odbicie w dłuższej perspektywie, związane z nowymi funduszami europejskimi oraz przetargami w sektorze energetycznym. Z pewnością kluczowym dla całego sektora czynnikiem będzie jednak zauważalne ożywienie na rynku prywatnym. Spodziewane wcześniejsze nadejście wiosny oraz inwestycje małych i średnich przedsiębiorstw mogą poprawić trudną sytuację firm budowlanych i zwiększyć wolumen ich sprzedaży" - napisano.

d91z2jo

"Widzimy jednak również drugą stronę medalu. W wyniku problemów branży, które miały swój początek przed dwoma laty, firmy budowlane w wielu przypadkach mogą się okazać niewystarczająco wiarygodnym partnerem z osłabioną płynnością finansową. Mogą one za wszelką cenę szukać dostawców, aby dokończyć rozpoczęte inwestycje i uregulować stare długi. Taka współpraca może oznaczać kłopoty dla nowego dostawcy, który na realizację płatności może czekać do czasu zbycia inwestycji. Tym bardziej, w przypadku współpracy z tego typu firmami, warto zastanowić się nad dokładniejszym zabezpieczeniem ryzyka kredytowego, poprzez usprawnienie własnych procedur kontroli i stosownego ubezpieczenia należności" - dodano.

Nikodem Chinowski (PAP)

nik/ jtt/

d91z2jo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d91z2jo