Trwa ładowanie...
d38tfrn
27-02-2015 10:46

Sytuację na rynku złotego nadal determinować będą czynniki zewnętrzne

Warszawa, 27.02.2015 (ISBnews/ KantorOnline.pl) - W ostatni dzień miesiąca na rynku złotego powinno być raczej spokojnie. Sytuację w dalszym ciągu determinować będą czynniki zewnętrzne.  Inwestorzy przygotowują się już przyszłotygodniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

d38tfrn
d38tfrn

Złoty w trakcie czwartkowej sesji kontynuował trwające od początku tygodnia umacnianie się do euro, które na koniec sesji kosztowało już tylko 4,1440. Zgoła inaczej przedstawiała się sytuacja na dolarze, którego cena poszybowała w górę po publikacji popołudniowych danych z amerykańskiej gospodarki. Odczyt inflacji CPI (ceny konsumpcyjne) w styczniu, która spadła o 0,7 proc. m/m oraz o 0,1 proc w perspektywie r/r okazał się w zasadzie zgodny z konsensusem i wynikał ze znacznych spadków cen energii w tym okresie. Bardziej znaczące w tym kontekście okazały się dane na temat inflacji bazowej (wskaźnik inflacji konsumenckiej CPI po wyłączeniu z koszyka cen żywności i energii), która w styczniu urosła o 1,6 proc. r/r oraz o 0,2 proc. m/m. Również podane przez Departament Handlu dane na temat zamówień na dobra trwałe za styczeń zaskoczyły pozytywnie : 2,8 proc., wobec - 3,7 w grudniu. Rynki zareagowały na te dane spadkiem kursu eurodolara, oceniając je, jako potwierdzenie polepszającej się koniunktury w
gospodarce amerykańskiej, co z kolei na powrót urealnia zmiany stóp procentowych jeszcze w czerwcu.

Przecena euro do dolara pociągnęła za sobą również spadek kursu EUR/CHF z 1,08 do niespełna 1,07i w konsekwencji droższego franka na naszym rynku, który rano kosztował niecałe 3,86 zł, a po godz.16 już 3,89.

W piątek w związku z raczej ubogim kalendarium danych makroekonomicznych nie powinniśmy obserwować głębszych ruchów na rynku, który będzie raczej dążył do konsolidacji na obecnych poziomach. Nie zmieni również sytuacji złotego podany dziś rano przez GUS odczyt PKB za IV kwartał, który wyniósł zgodnie z oczekiwaniami 3,1 proc. r/r oraz 0,7 proc k/k ( oczekiwania: 0,6 proc.).

Wzrastać będzie z pewnością zmienność na parach złotowych w przyszłym tygodniu w miarę zbliżania się środowego posiedzenia RPP. Przeważają głosy, że na stopy zostaną obniżone o 25 pb. I taka decyzja Rady wydaje się już zdyskontowana w cenach. Jednak głębsze cięcie w marcu np. o 50 bp. jest również realne, co jeśli stanie się faktem może spowodować, osłabienie się złotego w stosunku go głównych walut.

Damian Papała

Główny dealer walutowy KantorOnline.pl

(ISBnews/ KantorOnline.pl)

d38tfrn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38tfrn