Trwa ładowanie...
d1o336w

Szef MSP: decyzja ws. dywidendy KGHM będzie podjęta na WZA

Na zwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy KGHM ocenimy, czy pobierzemy dywidendę - powiedział w czwartek dziennikarzom minister skarbu Dawid Jackiewicz. Spółka planuje zwołać je w czerwcu.

Share
d1o336w

"Czekamy do (...) walnego zgromadzenia. Na walnym zwyczajnym zgromadzeniu ocenimy, jaka dywidenda jest potrzebna i czy w ogóle ją pobierzemy" - podkreślił szef MSP.

Jak mówił, "dywidendy są potrzebne". Zwrócił uwagę jednak, że są podmioty, z których nie będzie można wypłacić dywidendy ze względu na ich sytuację finansową lub dlatego, że są przed nimi stawiane inne zadania.

"Złe wyniki finansowe spółek są okolicznościami łagodzącymi, czyli powodującymi, że rzeczywiście możemy odstąpić od poboru dywidendy" - zaznaczył minister.

W połowie marca prezes KGHM Polska Miedź Krzysztof Skóra zapowiadał, że KGHM nie wyklucza wypłaty dywidendy, ale - jak podkreślał - ostateczna rekomendacja zarządu w tej sprawie ma być przedstawiona w maju.

d1o336w

"Spółka planuje zwołać zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy na czerwiec. Oczywiście rekomendacja w sprawie wypłaty dywidendy zostanie przedstawiona przez spółkę w okresie późniejszym. W założeniach na bieżący rok spółka zawarła pewne odniesienie co do dywidendy, natomiast ostateczna rekomendacja zostanie przedstawiona w maju" - mówił Skóra.

KGHM zanotował w 2015 roku 2 mld 788 mln zł straty na poziomie jednostkowym i 5 mld 12 mln zł straty na poziomie skonsolidowanym. Rok wcześniej było to odpowiednio 2 mld 414 mln zł i 2 mld 450 mln zł zysku.

Przychody KGHM Polska Miedź spadły w 2015 r. do 15,9 mld zł z 16,6 mld zł rok wcześniej. W przypadku grupy skurczyły się nieznacznie do 20 mld zł z 20,5 mld zł.

Miedziowy gigant zakłada realizację w 2016 r. inwestycji rzeczowych na kwotę 2 mld 530 mln zł oraz kapitałowych w wysokości 1 mld 488 mln zł.

d1o336w

"Wysoki poziom nakładów inwestycyjnych wynika w dużej mierze z konieczności zakończenia rozpoczętych inwestycji związanych ze zmianą technologii w hutnictwie oraz z planowanego wsparcia w formie pożyczki właścicielskiej działalności operacyjnej kopalni Sierra Gorda oraz aktywów górniczych KGHM International w obecnych niekorzystnych warunkach makroekonomicznych" - podkreślił koncern w niedawnym raporcie.

KGHM jest jedną z największych polskich spółek Skarbu Państwa i jest jednym z czołowych na świecie producentów miedzi i srebra. Obecnie Skarb Państwa posiada 31,79 proc. akcji KGHM. Pozostała część jest w rękach polskich i zagranicznych akcjonariuszy indywidualnych i instytucjonalnych.

d1o336w

Podziel się opinią

Share
d1o336w
d1o336w