Trwa ładowanie...

Sześć priorytetów gospodarczych wicepremiera Pawlaka

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak zapowiedział, że jego resort w najbliższych latach skupi się na tworzeniu najlepszych w Europie warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Do dotychczasowych sukcesów zaliczył m.in. ułatwienia dla przedsiębiorców, wypracowanie pakietu antykryzysowego na forum Komisji Trójstronnej, której przewodniczy, oraz "bezpieczną" politykę energetyczną, w tym porozumienie z Rosjanami w sprawie dodatkowych dostaw gazu.

Sześć priorytetów gospodarczych wicepremiera PawlakaŹródło: WP.PL, fot: Marek Grabski
d4kd6fk
d4kd6fk

- Na najbliższe lata będziemy się w Ministerstwie Gospodarki koncentrowali na sześciu kluczowych obszarach aktywności, aby w Polsce tworzyć najlepsze w Europie warunki do prowadzenia działalności gospodarczej - powiedział Pawlak. Tych sześć priorytetów to: konkurencyjność i innowacyjność gospodarki, lepsze regulacje, partnerstwo dla rozwoju, sprawne instytucje, "umiędzynarodowienie" gospodarki oraz bezpieczeństwo gospodarcze i energetyczne. Wicepremier dodał, że takie priorytety zakłada strategia "kierunkowa", którą Ministerstwo Gospodarki przyjęło w 2007 roku i na podstawie której pracowało przez ostatnie dwa lata.

- Przykładem jest tu ustawa o wspieraniu innowacyjności, umożliwiająca tworzenie centrów badawczo-rozwojowych, po drugie - lepsze regulacje - wyliczył Pawlak. Jako przykład ulepszania prawa przez jego resort Pawlak wymienił pakiet dla przedsiębiorczości, który - jego zdaniem - ułatwia zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej. Na jego podstawie wprowadzono m.in. "jedno okienko", gdzie przedsiębiorcy - w jednym miejscu - rejestrują działalność oraz upadłość konsumencką, umożliwiającą postępowanie upadłościowe wobec osób fizycznych.

- Po trzecie, partnerstwo dla rozwoju, a więc współpraca z partnerami społecznymi, szczególnie w Komisji Trójstronnej. Tu warte podkreślenia są rozwiązania pakietu antykryzysowego, uzgodnionego przez pracodawców i związki zawodowe, a potem wprowadzonego przez różne instytucje rządowe - podkreślił Pawlak.

Pakiet antykryzysowy został wypracowany przez związki zawodowe i organizacje pracodawców, a rząd przyjął go w czerwcu. Przewiduje on m.in. dopłaty do wynagrodzeń pracowników objętych postojem ekonomicznym w firmach, których obroty spadły na skutek kryzysu.

d4kd6fk

- Po czwarte, sprawne instytucje - szczególnie istotne w tym zakresie jest wprowadzenie w ciągu dwóch lat, w pełnym zakresie, systemu zarządzania jakością w Ministerstwie Gospodarki z elementami zapobiegania korupcji - wymienił Pawlak. - Piąty priorytet to umiędzynarodowienie gospodarki - dodał. Wyjaśnił, że ostatnie działanie obejmuje wspieranie współpracy międzynarodowej i misje gospodarcze.

- Widać to też wyraźnie, że w tych trudnych kryzysowych czasach Polska poprawia swoje saldo w handlu zagranicznym i utrzymuje dobrą pozycję gospodarczą - zaznaczył wicepremier. Według danych resortu, polskie saldo obrotów handlowych od listopada 2008 roku do kwietnia br. wyniosło minus 1132,81 mln euro; podczas gdy za okres od stycznia do września 2008 roku saldo było o ponad 800 mln euro gorsze i wynosiło minus 1999,24 mln euro.

- Szóste działanie to bezpieczeństwo gospodarcze, w tym zwłaszcza bezpieczeństwo energetyczne; z konkretnych spraw należy wymienić "Politykę energetyczną do 2030 roku", Prawo energetyczne, które jest teraz procedowane w sejmie, a także przygotowanie ostatnio porozumienia w sprawie dostaw gazu - zauważył Pawlak. Dokument "Polityka energetyczna do 2030 r.", opracowany przez MG, rząd przyjął we wtorek; przewiduje on m.in. zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w wytwarzaniu energii, oszczędzanie energii elektrycznej oraz przygotowania do wdrożenia energii z atomu.

Julita Żylińska

d4kd6fk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kd6fk