Szkocja zostaje w Zjednoczonym Królestwie

Poznaliśmy dzisiaj wstępne wyniki referendum separacyjnego Szkocji. Wynika z nich, że Wielka Brytania nie zmieni składu, natomiast skromna większość zwolenników unii daje z pewnością do myślenia. Dzisiaj poznamy skład nowego rządu. Nie obędzie się z pewnością bez zmian, aczkolwiek nie powinno być ich na najważniejszym dla rynków fotelu ministra finansów.

Szkocja zostaje w Zjednoczonym Królestwie
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Szkocja pozostaje w Zjednoczonym Królestwie. Nie są to co prawda jeszcze znane oficjalne wyniki, ale już teraz liderzy projektu separacji ogłosili porażkę w referendum. Czy jest to zupełna porażka? Na pewno nie. W trakcie samych przygotowań region ten uzyskał szereg ustępstw i poszerzeń autonomii, by tylko przechylić szalę zwycięstwa na korzyść Anglii. Po wynikach funt zaczął się umacniać i obecnie oscyluje w okolicach 5,35zł.

Na rynki trafiła plotka jakoby Wladimir Putin podczas rozmowy z Petro Poroszenko stwierdził, że gdyby chciał to w dwa dni zająłby nie tylko Kijów, ale również inne stolice naszego regionu. Tak mocno stawiane argumenty są odczytywane jako jawna deklaracja, że żołnierze Rosji będą stacjonować na Ukrainie tak długo, jak Kreml tego zechce. Konsekwencją tych słów jest dalsze poparcie dla wyrzeczeń gospodarczych powodowanych sankcjami wobec Rosji. Sankcje takie niestety wpłyną negatywnie na złotówkę, gdyż to państwa, których dana wymiana dotyczy, zawsze najmocniej odczuwają zmiany.

Dzisiaj poznamy skład rządu Ewy Kopacz. Wedle informacji większość ministrów utrzyma swoje teki. To co najważniejsze dla rynków to pozostanie na stanowisku obecnego ministra finansów Mateusza Szczurka. Podobno stanowisko ma zmienić Radosław Sikorski - zmiana w obecnych czasach ministra spraw zagranicznych wydaje się odważnym posunięciem. Drugim ważnym elementem są plotki o wejściu do rządu odsuniętego ostatnio na boczny tor Grzegorza Schetyny. Zmiany te nie są jednak na tyle duże, by wyraźnie wpływać na rynki.

EUR/PLN

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 19.06.2014 do 19.09.2014

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Kurs EUR/PLN porusza się w szerokim trendzie wzrostowym. W przypadku powrotnego ruchu w górę oporem jest górne ograniczenie krótkoterminowego trendu spadkowego na poziomie 4,2000. Wsparciem jest poziom 4,1800, czyli dolne ograniczenie formacji wzrostowej.
CHF/PLN

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 19.06.2014 do 19.09.2014

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Od czerwca kurs CHF przeszedł w trend boczny. Najbliższym oporem jest 3,5050 czyli ostatnie maksimum lokalne. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest ostatnie minimum lokalne na 3,4500, a po jej przebiciu poziom 3,3950, czyli ostatnie ważne minimum lokalne.

USD/PLN

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 19.06.2014 do 19.09.2014

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Kurs USD/PLN utworzył trend wzrostowy i przebija kolejne poziomy. Najbliższym oporem jest 3,2450 czyli linia oporu krótkoterminowego trendu bocznego, a następnie 3,2800 czyli przedłużenie nowego trendu wzrostowego. Dla ruchu w dół wsparciem jest 3,2000, czyli dolne ograniczenie wspomnianej formacji.

GBP/PLN

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 19.06.2014 do 19.09.2014

Obraz
© (fot. internetowy kantor)

Kurs GBP/PLN przemieszcza się w trendzie wzrostowym. Dla dalszego ruchu w górę, oporem jest ostatnie maksimum lokalne na 5,3300. W przypadku ruchu w dół najbliższym wsparciem jest 5,2200, czyli dolne ograniczenie formacji wzrostowej.
Maciej Przygórzewski

główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat Currency One SA

| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |

referendumszkocjawaluty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)