WP

Szok! Diesel zdrożeje o 60 gr na litrze!

Unia Europejska nie odpuści kierowcom i szykuje znaczną podwyżkę akcyzy na olej napędowy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szok! Diesel zdrożeje o 60 gr na litrze!
(Jupiterimages)
WP

Kierowcy jeżdżący na dieslach mają coraz mniej powodów do zadowolenia – ze względu na rosnące ceny paliwa. Olej napędowy, który kiedyś był znacznie tańszy od benzyny, może wkrótce kosztować więcej od niej! I to za sprawą Komisji Europejskiej. To właśnie to gremium określa minimalny poziom akcyzy na olej napędowy dla wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Najnowszy pomysł Komisji Europejskiej o podniesieniu akcyzy na olej napędowy tak, by stał się on droższy od benzyny – ujawnił niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Komisarz UE Algirdas Semeta (49 l.) w środę przedstawi oficjalny projekt tych zmian.

Według Komisji Europejskiej minimalna akcyza na olej napędowy ma być wyższa o 17 procent od akcyzy na benzynę. Co to oznacza dla kierowców? Ano to, że w polskich warunkach po podwyżce akcyza za litr oleju napędowego wynosiłaby ok.1,82 zł. A to spowodowałoby, iż cena litra oleju napędowego wahająca się obecnie między 4,97 a 5,03 zł, wzrosłaby do mniej więcej 5,60 zł! Byłby on – przy dzisiejszych cenach – droższy nawet od benzyny 98-oktanowej!

WP

Zobacz również: *Nadchodzi zmierzch diesli*

Ledwo ujawniono plany Komisji Europejskiej, już pojawiły się głosy protestu. Pierwsi oczywiście swoje oburzenie wyrazili przedstawiciele niemieckiego przemysłu samochodowego. Jeśli cena diesla wzrośnie, wozy z tymi silnikami staną się mniej atrakcyjne.

Kiedy olej roślinny trafi do rafinerii? »

Na propozycję Komisji Europejskiej muszą wyrazić zgodę wszystkie kraje UE. Pewnie to zrobią, bo wyższa akcyza to dla nich dodatkowe pieniądze do państwowej kasy.

WP

Nazywam się Twardy. Dlatego przeżyłem uderzenie latarni! Nowe fakty

Polub WP Finanse
WP
WP