Darmowa woda z kranu w Polsce. Nowe przepisy jesienią
Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad tym, by umożliwić gminom wprowadzenie rodzinnej stawki za wodę. Pierwszy metr sześcienny miesięcznie miałby być za złotówkę albo za darmo. Znamy pierwsze szczegóły.
Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" jesienią do Sejmu trafi projekt ustawy przywracającej samorządom kompetencje do zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Te mają być bardziej elastyczne i zróżnicowane. Rola obecnego regulatora, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, ograniczy się do opiniowania podwyżek sięgających 15 proc. względem cen w danym regionie. Taryfy mają obowiązywać przez maksymalnie trzy lata.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Żyją w slumsach w centrum Warszawy. "Człowiek jest śmieciem w tym kraju"
Woda za darmo dla rodzin
Największa zmiana w planowanej ustawie ma dotyczyć wprowadzenia rodzinnej stawki za wodę. Jak wyjaśniał w rozmowie z "DGP" wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski, pierwszy metr sześcienny zużytej przez rodziny wody miałby kosztować złotówkę lub nawet być bezpłatny.
- Nie wyobrażam sobie, żeby z jednej strony rodziny, ze względu na opłaty, ograniczały zużycie wody na potrzeby sanitarne czy przygotowanie posiłków, a z drugiej, żeby ktoś bez uzasadnionej potrzeby zużywał dziesiątki metrów sześciennych, płacąc tę samą stawkę. Podstawowy dostęp do wody, w szczególności bezpłatnej wody pitnej, należy się każdemu człowiekowi niczym tlen - podkreślał wiceminister.
Darmowa woda w Polsce - dla kogo?
Przemysław Koperski wyjaśniał, że nowe przepisy mają zachęcić m.in. samorządy do do "odważnej realizacji przyjętych na poziomie europejskim w tym zakresie regulacji w ramach inicjatywy obywatelskiej "Right2Water"(bezpieczna woda pitna z kranu)".
Wiceminister infrastruktury został również zapytany o to, czy przy kwalifikowaniu rodzin do programu darmowej wody będzie brany pod uwagę próg dochodowy. Nowe regulacje nie przewidują jednak takiego rozwiązania.
- Zgodnie z unijnymi dyrektywami dostęp do bezpłatnej wody pitnej powinien być zapewniony m.in. w instytucjach publicznych. Jeśli tak, to może to również dotyczyć gospodarstw domowych. To trzeba uregulować - podkreślał Koperski.