Szybkie dostosowanie
Fatalne dane z USA z godz. 14:30 nt. sprzedaży detalicznej za wrzesień, która spadła o 0,3 proc. m/m, oraz 0,2 proc. m/m z wyłączeniem samochodów, a także rozczarowania w postaci inflacji PPI (bazowa 1,6 proc. r/r we wrześniu), a także mocnego tąpnięcia na indeksie NY FED Mfg (w październiku do 6,17 pkt. z 27,54 pkt.) stały się impulsem do potężnego ruchu na parach powiązanych z USD.
Rynek się rozczarował, co w połączeniu z wcześniejszą negatywną prasą nt. złagodzenia stanowiska FED w kwestii podwyżek stóp procentowych, dało mocny impuls do przeceny dolara. W efekcie BOSSA USD w ciągu bardzo krótkiego okresu zrealizował spadek do kluczowego poziomu 71,58 pkt., który był opisywany w ostatnich raportach. Nawet został on nieznacznie naruszony (71,48 pkt.). To sprawiło, że EUR/USD dotarł w ważne okolice oporu 1,2850-1,2900 (dokładnie 1,2885), łamiąc po drodze rejon 1,2750, a dla USD/JPY był to test i naruszenie 105,42 (kluczowych poziomów ze stycznia b.r.) - tutaj minimum sięgnęło 105,19. Równie szybko jak spadek, nadeszło mocne odreagowanie, co pozwala sądzić, że chwilowo zakresy zostały zrealizowane. Niemniej - taka reakcja na dolarze jak dzisiaj na słabsze dane pokazuje, że nadmuchany balon oczekiwań zaczyna pękać i trudno ocenić na ile FED sprosta temu, co chciałyby zobaczyć dolarowe byki po posiedzeniu 28-29 października…
Rzut oka na tygodniowy wykres BOSSA USD każe sądzić, że ostatecznie korekta zostanie rozbudowana aż do widocznej linii trendu wzrostowego - na obecną chwilę to 70,50 pkt., ale szybko wznosimy się w górę - chociaż nie należy oczekiwać, że ruch będzie tak gwałtowny jak dzisiaj. Raczej kluczowa będzie reakcja na posiedzenie FED w końcu października, ewentualnie też odbiór tego, co powie ECB po posiedzeniu 6 listopada. W krótkim okresie kluczowy poziom przy którym BOSSA USD może mieć problemy z wyjściem wyżej to 72,30-40 pkt.
[ Wykres tygodniowy BOSSA USD
]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )
Na wykresie EUR/USD niemalże z marszu zostały złamane okolice oporu 1,2750 i ostatnich szczytów na 1,2767 i 1,2790. Zatrzymaliśmy się w obszarze kolejnego ważnego oporu przy 1,2850-1,2900, po czym nastąpiło gwałtowne cofnięcie. Teraz ważna będzie obrona rejonu 1,2740-50, chociaż nie bądźmy zaskoczeni, gdyby rynek przetestował okolice 1,2690. Dopiero zejście poniżej 1,2620-30 zmienia obecny układ na spadkowy i daje mocny sygnał do rozwinięcia się fali poniżej 1,25. Reasumując, przy obecnym układzie na BOSSA USD nie można zupełnie odrzucić możliwości podejścia pod rejon 1,30 w ciągu najbliższych kilku tygodni.
[ Wykres tygodniowy EUR/USD
]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy DM BOŚ
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |