Trwa ładowanie...
holderName
holderName

Szyici demonstrowali przeciwko saudyjskiej interwencji w Bahrajnie

17.03. Bagdad (PAP/Reuters) - Setki Irakijczyków wyszły w czwartek na ulice świętego miasta szyitów Karbala, by zaprotestować przeciwko przybyciu wojsk sunnickiej Arabii...
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
holderName

17.03. Bagdad (PAP/Reuters) - Setki Irakijczyków wyszły w czwartek na ulice świętego miasta szyitów Karbala, by zaprotestować przeciwko przybyciu wojsk sunnickiej Arabii Saudyjskiej do sąsiadującego z nią Bahrajnu.

Rządząca Bahrajnem sunnicka rodzina królewska zwróciła się do innych państw arabskich o pomoc w stłumieniu masowych protestów ulicznych, w których uczestniczą głównie szyici. Stanowią oni większość ludności kraju i domagają się dla siebie proporcjonalnego udziału w podejmowaniu decyzji politycznych.

Konfrontacja między szyitami i sunnitami w rejonie Zatoki Perskiej może przenieść się na Irak, pogłębiając tamtejsze podziały, które w przeszłości niejednokrotnie owocowały aktami przemocy.

holderName

Demonstranci przemaszerowali przez Karbalę do mauzoleum imama Husajna, gdzie na wiecu powiewali flagami Bahrajnu i skandowali hasła antysaudyjskie. "Odejdź tyranie" - głosił jeden z transparentów, na którym umieszczono podobiznę króla Bahrajnu Hamada ibn Isy al-Chalify.

W Iraku, podobnie jak w Bahrajnie, szyici tworzą większość ludności i przez dziesięciolecia skarżyli się na ucisk ze strony rządzących sunnitów, dominujących w świecie arabskim.(PAP)

dmi/ kar/ asa/

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName