Tak się zarabia na cudzym spadku! Mistrzem jest minister finansów
Dostałeś spadek od bogatej cioci z Ameryki? No to masz problem. Nawet jak była bogata może nie wystarczyć ci pieniędzy, żeby zapłacić podatek w Polsce i za oceanem.
Problem podwójnego opodatkowania może sprawić, że wartość podatku będzie wyższa niż spadku. Choć UE pracuje nad zmianą przepisów, to poszczególne kraje unikają zniesienia podwójnego opodatkowania.
Jak wylicza "Dziennik Gazeta Prawna", każdego roku w Unii Europejskiej ustala się 4,5 mln praw do spadku. Aż 10 proc. o wartości 120 mld euro to spadki transgraniczne. Oznacza to, że zmarły mieszkał w innym kraju niż spadkobierca.
Przypadek, że podatek od otrzymanego majątku opłacony w dwóch krajach przekracza spadku wcale nie jest taki rzadki.
Choć Unia Europejska próbuje rozwiązać problem podwójnego opodatkowania poprzez zmianę przepisów, to nasze Ministerstwo Finansów nie zamierza zlikwidować problemu podwójnego opodatkowania. Jak informuje MF w tej chwili nie są prowadzone żadne prace nad zmianą przepisów. Jeśli wejdą w życie przepisy Parlamentu Europejskiego i Rady UE, państwa członkowskie będą miały trzy lata na dostosowanie przepisów dziedziczenia. MF wcześniej nie zamierza nic w tej sprawie zrobić.
Nowe przepisy mają regulować, które z państw będzie odpowiadało za rozstrzyganie w sprawach transgranicznych spadków. Zadecyduje o tym miejsce zwykłego pobytu spadkodawcy. Jeśli okaże się, że spadkodawca miał podwójne obywatelstwo, to będzie mógł zdecydować, gdzie zapłaci podatek.
Nie rozwiąże to jednak problemu podwójnego opodatkowania.
- W zakresie unikania podwójnego opodatkowania spadków sytuacja polskich rezydentów podatkowych jest bardzo niedogodna. Obecnie obowiązują jedynie trzy takie umowy zawarte jeszcze w latach 20. XX wieku - z Austrią, Węgrami, i ówczesną Czechosłowacją. Ciekawostką jest, że od zakończenia wojny Polska nie podpisała żadnej nowej umowy międzynarodowej, która dotyczyłaby podatków od spadków.
Oznacza to, że ze zdecydowaną większością państw Polska nie ma umów dotyczących unikania podwójnego opodatkowania. Dla spadkobierców oznacza to obowiązek zapłacenia podatków zarówno w kraju zamieszkania spadkodawcy, jak i w naszym kraju. Dotyczy to m.in. Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Holandii, Belgii, Austrii i Szwajcarii. A to właśnie w tych właśnie krajach zamieszkuje najwięcej Polaków.