Trwa ładowanie...
d2zc5a6

Takich cen jeszcze nie było. Ukrywane w domach, są obecnie warte miliony

Rosnące ceny dzieł sztuki dawnej zachęciły kolekcjonerów do wystawiania swoich zbiorów na sprzedaż. Eksperci przyznają wprost, że takich cen na rynku jeszcze nie było.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

1,6 mln zł - to szacunkowa wartość tylko jednego ze sprzedawanych obrazów
1,6 mln zł - to szacunkowa wartość tylko jednego ze sprzedawanych obrazów (Pixabay.com, Fot: public domain)
d2zc5a6

Choć do rekordowych 450 mln dol. za płótno Leonarda da Vinci w Polsce daleko, to kwoty4,3 mln zł za "Macierzyństwo" Wyspiańskiego czy 3,2 mln za "Zabicie Wapowskiego" Jana Matejki i tak robią wrażenie. Właścicieli dzieł sztuki dawnej nie zamierzają na ten trend patrzeć z założonymi rękami. W końcu aukcje wymienionych płócien zaczynały się od kwot wielokrotnie niższych – choćby kwotą, od której zaczęła się licytacja najsłynniejszego obrazu Wyspiańskiego zaczęła się od kwoty ponad pięciokrotnie mniejszej - 800 tys. zł.

Przedstawiciele domu aukcyjnego Desa Unicum wprost przyznają, że kolekcjonerzy postanowili zarobić na swoich zbiorach. Stąd tylko podczas aukcji zaplanowanej na 18 października pod młotek trafi 61 przedmiotów, których szacunkowe ceny zaczynają się od 6 tys., a kończą na 1,6 mln zł.

d2zc5a6

I właśnie ta ostatnia kwota, która stanowi estymację ceny zbioru czterech akwarel Juliusza Kossaka "Polowanie na niedźwiedzia w Użoku” budzi największe zainteresowanie, ponieważ może być tym, które wpisze się na listę rekordów. W końcu to dzieło klasy muzealnej, które prezentowano w krakowskim Muzeum Narodowym.

Zbiór czterech akwarel "Polowanie na niedźwiedzia w Użoku" DESA Unicum
Zbiór czterech akwarel "Polowanie na niedźwiedzia w Użoku" (DESA Unicum, Fot: Juliusz Kossak)

Zainteresowanie przyciągają także płótna Kazimierza Pochwalskiego, Henryka Beyera i Jacka Malczewskiego. Wartość obrazu "Syrena i trytony" tego drugiego szacowana jest na 600 tys. zł.

"Syrena i trytony" DESA Unicum
"Syrena i trytony" (DESA Unicum, Fot: Jacek Malczewski)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d2zc5a6

Podziel się opinią

Share
d2zc5a6
d2zc5a6