Trwa ładowanie...

Tańsze karpie na Boże Narodzenie

W tym roku karpie będą tańsze niż w ubiegłym, ich cena w hurcie wynosi ok. 9 zł za kg. W takiej cenie rybę sprzedają też w promocji niektóre sieci handlowe. Tegoroczne odłowy karpia wyniosą 17 tys. ton , to o ok. 1,5 tys. ton więcej niż w 2012 r.

Share
Tańsze karpie na Boże NarodzenieŹródło: JOE KLAMAR / AFP
d22ph53

W tym roku karpie będą tańsze niż w ubiegłym, ich cena w hurcie wynosi ok. 9 zł za kg. W takiej cenie rybę sprzedają też w promocji niektóre sieci handlowe. Tegoroczne odłowy karpia wyniosą 17 tys. ton, to o ok. 1,5 tys. ton więcej niż w 2012 r.

Rybacy w tym roku dostają o ok. 2 zł mniej za kilogram ryb niż w 2011 r., gdy za karpie płacono 10,50-11.00 zł za kg. Hodowcy nie są zadowoleni, gdyż opłacalność produkcji znacznie spadła - powiedział PAP prezes Towarzystwa Promocji Ryb "Pan Karp", Zbigniew Szczepański. Zauważył, że grudniowa sprzedaż - to efekt trzyletniej pracy, gdyż tyle czasu ryba rośnie zanim trafi do handlu.

Według prezesa tegoroczna niska cena karpia jest wynikiem nieudanych negocjacji, które prowadziła część rybaków w październiku z sieciami handlowymi. Zgodzili się oni na taką cenę, a później tych ustaleń już nie można było zmienić. W ten sposób wszyscy producenci karpia ponoszą straty.

d22ph53

Ponieważ krajowy karp jest tani, importerom nie będzie opłacało się kupowanie tych ryb np. Czechach - tłumaczył prezes. Przypomniał, że dwa lata temu, gdy rybacy za karpia dostawali ponad 11 zł/kg import sięgał 3-4 tys. ton, czyli wynosił ok. 25 proc. krajowej produkcji.

Szczepański uważa, że sprzedawanie karpi przez supermarkety w promocyjnych cenach jest chwytem marketingowym zachęcającym do dokonania zakupów w konkretnej sieci. Inaczej jest w innych sklepach, gdzie ryby muszą być droższe, aby pokryć marżę handlową. W takich placówkach karpie mogą kosztować 15-17 zł za kg.

Niemal cała produkcja karpia jest sprzedawana w okresie świąteczno-noworocznym. Nadal w Polsce nie ma zwyczaju jedzenie tej ryby w innych okresach. Niewielki jest też jej przerób. Za to - jak mówił Szczepański - w grudniu nie potrzeba reklamować karpi, gdyż zgodnie z tradycją i tak znajdą się na każdym wigilijnym stole.

Obejrzyj także: Na świątecznego karpia Polacy wydadzą 200 mln zł

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d22ph53

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22ph53
d22ph53