Trwa ładowanie...
d1blh18
25-03-2015 14:25

Tarnów/ Komunalna ekospalarnia może powstać na terenie Azotów

Planowany w Tarnowie zakład termicznego przekształcania odpadów komunalnych mógłby powstać na terenie tarnowskich Azotów. Lokalizację taką wskazano w studium wykonalności dla zintegrowanego projektu dotyczącego gospodarki odpadami i energetyki.

d1blh18
d1blh18

Dokument opracowany na zlecenie Grupy Azoty przez firmę Ramboll Polska został już przekazany prezydentowi miasta Romanowi Ciepieli.

"Projekt ten wykorzystuje naturalną synergię pomiędzy przemysłem i infrastrukturą energetyczną oraz gospodarką odpadami w Tarnowie a także pozwoli na rozwiązanie szeregu problemów gminy Tarnów i stworzy bodziec do rozwoju regionu" - ocenił w środę wiceprezes Grupy Azoty S.A. Witold Szczypiński.

Według dokumentu zlokalizowanie tzw. ekospalarni na terenie tarnowskich Azotów i podłączenie jej do istniejących systemów ciepłowniczych należących do spółki i miejskiej elektrociepłowni przyniesie duże korzyści dla Tarnowa i okolicznych gmin uczestniczących w przedsięwzięciu.

Jak wyjaśnił PAP rzecznik spółki Grzegorz Kulik, dokument ma charakter wstępny i nie przesądza, czy Azoty chciałyby się zaangażować finansowo w przedsięwzięcie. Według niego jedną z form udziału w nim mogłoby być wniesienie aportem gruntów, na których miałaby stanąć spalarnia.

d1blh18

Budowa zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych należy do najważniejszych i najdroższych inwestycji przygotowywanych przez Tarnów do współfinansowania ze środków unijnych w ramach nowej perspektywy budżetowej 2014-2020.

Przedsięwzięcie ma pozwolić na osiągnięcie polskich i europejskich standardów oraz norm ochrony środowiska dotyczących gospodarki odpadami komunalnymi. Spalarnia znacząco poprawi stan środowiska oraz pozwoli w sposób kompleksowy rozwiązać problem składowania odpadów w regionie tarnowskim.

W Małopolsce kończy się już budowa takiego zakładu w stolicy regionu, Krakowie. Nowoczesny zakład o wartości blisko 797 mln zł (371,7 mln zł unijnego dofinansowania z Funduszu Spójności) powinien zacząć działać pod koniec 2015 r. Wtedy Kraków sprosta wymogom unijnym, które nakazują znacząco ograniczać składowanie odpadów biodegradowalnych oraz odzyskiwać zawartą w nich energię.

Obiekt będzie spalał tylko tzw. resztkowe odpady komunalne, z których wcześniej oddzielono wszystkie użyteczne surowce wtórne. Jego wydajność wyniesie 220 tys. ton rocznie. Przy okazji spalania odpadów wytwarzana będzie energia elektryczna i ciepło dla miejskiej sieci ciepłowniczej.

d1blh18
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1blh18