Trwa ładowanie...
d4gh17e

Tauron ma oszczędzić 1,3 mld zł dzięki poprawie efektywności

Przez trzy najbliższe lata grupa Tauron chce zaoszczędzić 1,3 mld zł dzięki wdrożeniu trzeciego już programu poprawy efektywności na lata 2016-2018. Dwa poprzednie takie programy, prowadzone w latach 2010-2015, przyniosły łącznie 2,3 mld zł oszczędności - podał w środę koncern.

Share
d4gh17e

Jak przekazało biuro prasowe Tauronu, łączny skumulowany wzrost EBITDA (zysk przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji) z tytułu przyjętego już obecnego programu szacowany jest w latach 2016-2018 na ok. 1 mld zł.

Cytowany w środowym komunikacie Tauronu prezes koncernu Remigiusz Nowakowski zaznaczył, że program jest konieczny ze względu na uwarunkowania rynkowe i sytuację spółki. Zaakcentował, że firma, jako podmiot giełdowy przywiązuje najwyższą wagę do efektywności i tworzenia wartości dla naszych akcjonariuszy - a obecny program poprawy efektywności jest tego wyrazem.

"Wpływ na grupę trudnej sytuacji rynkowej będzie częściowo zrekompensowany efektami wynikającymi z programu. Większość oszczędności wygenerujemy w obszarach dystrybucja i wytwarzanie, ale w programie będą uczestniczyć też pozostałe segmenty, także spółka holdingowa. Po realizacji inicjatyw efektywnościowych roczna EBITDA grupy od 2018 r. trwale zwiększy się o 400 mln zł" - zapowiedział Nowakowski.

d4gh17e

Z zakładanych łącznie 1,3 mld zł oszczędności 406 mln zł ma zostać osiągniętych w 2016 r., 432 mln zł w 2017, a 465 mln zł - w 2018 r. Największe oszczędności mają zostać wypracowane w dystrybucyjnej części działalności grupy - 390 mln zł. W obszarze wytwarzania energii mają one sięgnąć 367 mln zł, a w działalności wydobywczej - 255 mln zł.

Według informacji wiceprezesa Tauronu ds. korporacji Kamila Kamińskiego, działania programu mają opierać się o: poprawę efektywności operacyjnej, ograniczenie kosztów majątku, optymalizację programu inwestycyjnego oraz dalszą restrukturyzację zatrudnienia osiągniętą m.in. dzięki programom dobrowolnych odejść.

Efekty ma przynieść też uproszczenie struktury zarządzania. W ostatnich miesiącach zmieniły się zarządy większości spółek grupy Tauron, w części z nich ograniczono liczbę członków zarządu. Wiceprezes Kamiński już wówczas wyjaśniał, że chodzi o usprawnienie pracy spółek i obniżenie kosztów funkcjonowania ich zarządów.

Przedstawiciele obecnego zarządu Tauronu sygnalizowali też już konieczność przeanalizowania programu inwestycyjnego grupy (plan inwestycyjny na lata 2014-2023 wyceniono w dotychczasowej strategii na lata 2014-2023 na ok. 37 mld zł). W grupie powstają obecnie główne założenia do nowej strategii. Mają one być gotowe do końca pierwszego kwartału br.; do połowy roku strategia powinna zostać przedłożona do zatwierdzenia akcjonariuszom.

d4gh17e

W listopadzie ub. roku ówczesny prezes Tauronu Jerzy Kurella informował, że poprzedni program poprawy efektywności, który kończył się w grudniu 2015 r., wykonano w ponad 120 proc. W maju ub. roku koncern szacował, że program poprawy efektywności na lata 2013-15 zakończyć się może oszczędnościami rzędu 1,1 mld zł, oraz że w okresie 2013-15 na restrukturyzację zatrudnienia przypadnie 73 proc. oszczędności, a 27 proc. na inne inicjatywy.

Tauron to jedna z największych firm w Polsce, jest też największym w kraju dystrybutorem energii elektrycznej - spółki z grupy sprzedają energię do ponad 5,3 mln odbiorców końcowych. Grupa kontroluje ok. 20 proc. polskich zasobów energetycznego węgla kamiennego, jest drugim co do wielkości wytwórcą energii elektrycznej w Polsce.

d4gh17e

Podziel się opinią

Share
d4gh17e
d4gh17e