Trwa ładowanie...
d2btueq
27-06-2016 14:35

Tauron uruchamia drugą ścianę wydobywczą w kopalni Brzeszcze

W należącym do Tauronu zakładzie górniczym Brzeszcze uruchamiana jest druga ściana wydobywcza - podał w poniedziałek koncern. To inwestycja mająca podnieść efektywność tej kopalni i - w zamierzeniu - prowadzić ją do osiągnięcia rentowności w 2017 r.

Share
d2btueq

"Uruchomienie kolejnej ściany w Brzeszczach to konsekwentna realizacja naszych planów biznesowych. Inwestycja powinna z jednej strony podnieść efektywność kopalni i doprowadzić ją do rentowności już w 2017 r., a z drugiej zapewnić Tauronowi dostęp do węgla kamiennego o pożądanych przez nasze moce wytwórcze parametrach" - powiedział cytowany w komunikacie prezes spółki Tauron Wydobycie Zdzisław Filip.

Kopalnia Brzeszcze to jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej - w ub. roku wydzielony z niej i przejęty przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Pod koniec ub. roku aktywa kopalni przejął od SRK Tauron - płacąc symboliczną złotówkę.

Koncern akcentuje, że dzięki nabyciu kopalni Brzeszcze oraz późniejszym inwestycjom jego zakłady wydobywcze będą wkrótce mogły pokrywać nawet 70 proc. zapotrzebowania na paliwo jednostek wytwórczych skupionych w holdingu (wcześniej było to ok. 40 proc.).

W Brzeszczach pierwszą ścianę wydobywczą oddano do użytku w kwietniu br. Ma ona szacowane zasoby 643 tys. ton, a zdolności produkcyjne na poziomie 4 tys. ton. Zasoby w uruchamianej teraz ścianie szacowane są na 400 tys. ton, a zakładane wydobycie ma osiągnąć poziom 5 tys. ton na dobę.

d2btueq

Wiceprezes ds. finansów spółki Tauron Polska Energia Marek Wadowski przypomniał, że przejmując Brzeszcze, koncern musiał zwrócić udzieloną wcześniej kopalni przez budżet państwa pomoc publiczną oraz sprawnie przeprowadzić konieczny program inwestycyjny. "Nasze analizy wskazują jednak, że mądre inwestycje, które pozwolą na zwiększenie wydobycia do poziomu 1,8 mln ton rocznie, powinny doprowadzić zakład do rentowności" - zaznaczył Wadowski.

"Biorąc pod uwagę sytuację rynkową, wyjątkowo niskie ceny węgla kamiennego na rynkach krajowych i w portach ARA, trzeba zaznaczyć, że zakłady wydobywcze Taurona radzą sobie w tej rzeczywistości nie najgorzej" - ocenił Filip. "Stawiamy na dostosowanie produkcji naszych sortymentów do oczekiwań odbiorców" - dodał.

Kopalnia w Brzeszczach to trzecia kopalnia grupy Tauron, obok Zakładu Górniczego Janina w Libiążu oraz Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie. Działają one w strukturze spółki Tauron Wydobycie, w której w przyszłości znajdzie się także zakład z Brzeszcz. Jak wynika z poniedziałkowego komunikatu, uruchamianą w Brzeszczach ścianę wyposażono w sekcje odbudowy pozyskane z zakładu Sobieski.

Tauron to jedna z największych firm w Polsce, jest też największym w kraju dystrybutorem energii elektrycznej - spółki z grupy sprzedają energię do ponad 5,3 mln odbiorców końcowych. Grupa kontroluje ok. 20 proc. polskich zasobów energetycznego węgla kamiennego, jest drugim co do wielkości sprzedawcą i wytwórcą energii elektrycznej w Polsce.

d2btueq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2btueq
d2btueq