Tauron zamierza handlować energią w Czechach

Przygotowująca się do prywatyzacji grupa Tauron zamierza rozpocząć handel energią w Czechach. W piątek firma poinformowała o zarejestrowaniu w tym kraju spółki Tauron Czech Energy. To pierwszy zagraniczny podmiot w grupie Tauron.

09.10.2009 | aktual.: 09.10.2009 12:51

- Rozwój działalności na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej należy do celów grupy Tauron, zapisanych w przyjętej pod koniec 2008 roku strategii korporacyjnej - powiedział PAP dyrektor komunikacji rynkowej i PR w Tauronie, Paweł Gniadek.

Nowa spółka zajmie się przede wszystkim handlem hurtowym energią elektryczną oraz jej sprzedażą do odbiorców końcowych. Będzie też prowadzić działania marketingowe. Nowym podmiotem zarządzają Jiri Michalik i Eugeniusz Sawicki. Siedzibą firmy jest Ostrawa.

Prezes Taurona, Dariusz Lubera, zapowiedział, że czeska spółka to początek ekspansji - w perspektywie działalność grupy ma rozszerzyć się także na inne rynki Europy Środkowo-Wschodniej.

- Rozpoczynamy od rynku czeskiego, gdyż pod względem geograficznym jest on najbliższy obszarowi naszej działalności - wyjaśnił prezes.

Przedstawiciele Taurona oczekują, że dzięki obecności w Czechach spółce będzie łatwiej monitorować możliwości handlowe i inwestycyjne nie tylko na czeskim, ale i innych, sąsiednich rynkach.

Tauron Polska Energia SA jest drugim pod względem wielkości producentem prądu w Polsce oraz liderem sprzedaży. Obejmuje 17 proc. powierzchni kraju, zatrudnia ok. 28 tys. osób. W skład Grupy Tauron wchodzi ponad 90 podmiotów, m.in. Południowy Koncern Węglowy, Południowy Koncern Energetyczny, Enion, EnergiaPro, Enion Energia, EnergiaPro Gigawat, PEC Katowice, EC Tychy, Jeleniogórskie Elektrownie Wodne.

Na czerwiec przyszłego roku planowana jest oferta publiczna Taurona. Jak informował w minioną środę wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz, Skarb Państwa będzie chciał sprzedać co najmniej 20 proc. akcji firmy. Zastrzegł, że nie ma jeszcze decyzji, jaki pakiet będzie ostatecznie sprzedany. Resort będzie chciał zachować kontrolę korporacyjną nad spółką, chociaż może zejść poniżej progu 50 proc. akcji.

Prezes Taurona mówił wcześniej, że w ofercie publicznej spółka może pozyskać z emisji nowych akcji 3-4 mld zł. Skarb Państwa ma obecnie 100 proc. akcji w Tauronie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)