Te dodatki do emerytur ci się należą
Marne emerytury mogą być wyższe dzięki różnym dodatkom, o które jednak należy wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dziś podpowiadamy, ile i komu się należą, a także, jak złożyć wniosek o ich przyznanie.
21.04.2011 | aktual.: 21.04.2011 10:42
Dodatki są waloryzowane na tej samej zasadzie co świadczenia emerytalne, więc od 1 marca tego roku są już w nowej wysokości.
DODATEK PIELĘGNACYJNY 186,71 zł
Komu przysługuje? Każdemu, kto ukończył 75 lat oraz osobom uznanym za całkowicie niezdolne do pracy i tym, które nie mogą same wykonać podstawowych codziennych czynności: ubrać się, umyć czy zrobić zakupów i potrzebują stałej opieki.
Jak go zdobyć? Osoba, która ma więcej niż 75 lat, dostanie pieniądze automatycznie wraz z kolejną emeryturą. Pozostałe osoby muszą zdobyć zaświadczenie lekarskie o tym, że są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Może je wystawić lekarz pierwszego kontaktu. Dokument trzeba złożyć w swoim oddziale ZUS. Do niego trzeba dołączyć wniosek o przyznanie dodatku pielęgnacyjnego. Można go napisać odręcznie. Warto dołączyć też dokumentację medyczną i wyniki badań. Na tej podstawie lekarz orzecznik ZUS wyda decyzję. Uwaga! Musimy liczyć się z tym, że lekarz orzecznik może nas wezwać na dodatkowe badanie. Jeśli stan zdrowia nam na to nie pozwala, trzeba powiadomić o tym ZUS. Wtedy lekarz przeprowadzi badanie w naszym domu. Ważne! Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje emerytom i rencistom, którzy mieszkają w domu pomocy społecznej, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym lub zakładzie opiekuńczo-leczniczym.
DODATEK KOMBATANCKI 186,71 zł
Przysługuje kombatantom i osobom, które są ofiarami represji wojennych czy okresu powojennego.
Jak go zdobyć? W pierwszej kolejności trzeba udać się do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Urząd wyda nam specjalne zaświadczenie. Uwaga! W tym dokumencie urzędnicy muszą dokładnie określić okresy naszej działalności kombatanckiej lub represji. Zaświadczenie oraz wniosek o przyznanie dodatku trzeba złożyć w swoim oddziale ZUS.
RYCZAŁT ENERGETYCZNY 139,16 zł
Komu przysługuje? Należy się kombatantom oraz ofiarom represji wojennych i okresu powojennego, żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych. Ryczałt może być też przyznany wdowom i wdowcom po kombatantach. Pieniądze mają zrekompensować wydatki na prąd, gaz i ogrzewanie.
Jak go zdobyć? Trzeba wystąpić do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych o zaświadczenie potwierdzające uprawnienia kombatanckie. Dokument ten razem z wnioskiem należy złożyć w swoim oddziale ZUS.
DODATEK KOMPENSACYJNY 28,01 zł
Komu przysługuje? Dostaną go kombatanci oraz emeryci i renciści – wdowy i wdowcy po kombatantach.
Jak go zdobyć? Należy wystąpić do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, które potwierdzi uprawnienie danej osoby jako członka rodziny. Zaświadczenie z tego urzędu i wniosek o przyznanie dodatku składamy w swoim oddziale ZUS.
ŚWIADCZENIE DLA BYŁYCH ŻOŁNIERZY GÓRNIKÓW od 9,36 zł do 186,71 zł
Komu przysługuje? Te pieniądze należą się: żołnierzom zastępczej służby wojskowej, którzy w latach 1949–1959 byli przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz w zakładach pozyskiwania i wzbogacania rud uranowych, żołnierzom z poboru w 1949 r., którzy byli wcieleni do brygad "Służby Polsce" i przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla i kamieniołomach oraz byłym żołnierzom górnikom przymusowo zatrudnianym w batalionach budowlanych w latach 1949–1959.
Jak go zdobyć? Trzeba udać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień, która w specjalnym zaświadczeniu potwierdzi rodzaj i okres przymusowego zatrudnienia. Dokument ten razem z wnioskiem o przyznanie świadczenia składa się w swoim oddziale ZUS. Uwaga! Dodatek ten przysługuje za każdy pełny miesiąc przymusowego zatrudnienia, ale nie więcej niż za 20 miesięcy.
ŚWIADCZENIE DLA DEPORTOWANYCH DO PRACY PRZYMUSOWEJ ORAZ OSADZONYCH W OBOZACH PRACY PRZEZ III RZESZĘ I ZSRR od 9,36 zł do 186,71 zł
Komu przysługuje? O te pieniądze może się starać każdy, kto w latach 1939–1945 był osadzony w obozie pracy, a także ci, którzy przez co najmniej 6 miesięcy byli deportowani z Polski na terytorium III Rzeszy i ZSRR.
Jak je zdobyć? Podobnie, jak w przypadku dodatku kombatanckiego, trzeba zgłosić się do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych po specjalne zaświadczenie. Ten dokument razem wraz z wnioskiem o przyznanie świadczenia należy złożyć w swoim oddziale ZUS. Uwaga! Świadczenie to należy się wyłącznie emerytom i rencistom, którzy nie mają ustalonego prawa do dodatku kombatanckiego oraz do dodatku za tajne nauczanie. Przysługuje za każdy pełny miesiąc trwania pracy, nie więcej jednak niż za 20 miesięcy pracy przymusowej. Osobom, które mają już przyznane świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy górników, przysługuje tylko jeden z tych dodatków – wybrany przez nas lub jeśli sami nie wskażemy, to wyższy.
ŚWIADCZENIE DLA NIEWIDOMYCH, KTÓRZY STRACILI WZROK WSKUTEK WOJNY 611,67 zł
Komu przysługuje? Cywilom, którzy utracili wzrok w wyniku działań wojennych lub na skutek eksplozji niewypałów lub niewybuchów pozostałych po wojnie na terenie Polski. Jak je zdobyć? Należy złożyć wniosek do swojego oddziału ZUS. Do niego trzeba dołączyć jeden z dokumentów: orzeczenie o niepełnosprawności w związku z utratą wzroku, orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w związku z utratą wzroku lub zaświadczenie o utracie wzroku z powodu urazu, wystawione przez lekarza okulistę oraz dołączyć dokumentację medyczną i dowody poświadczające okoliczności i skutki wypadku, który spowodował utratę wzroku.
Uwaga! Osobom, uprawnionym równocześnie do dodatku kombatanckiego, za tajne nauczanie, świadczenia przysługującego byłym żołnierzom zatrudnionym w kopalniach, więźniom obozów pracy i deportowanym, przysługuje tylko jeden z tych dodatków – wybrany przez tę osobę lub wyższy.
DODATEK ZA TAJNE NAUCZANIE 186,71 zł
Komu przysługuje? Pieniądze dostanie każdy, kto w czasie okupacji prowadził tajne nauczanie albo przed 1 września 1939 r. uczył w języku polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy Niemieckiej i Wolnego Miasta Gdańska.
Jak go zdobyć? Po odpowiednie zaświadczenie można się zgłosić do Urzędu do Spraw Kombatantów. Wniosek o przyznanie dodatku należy złożyć w swoim oddziale ZUS. Ale uwaga! Osobie uprawnionej jednocześnie do dodatku kombatanckiego i dodatku za tajne nauczanie przysługuje tylko jeden dodatek.