Techniczna korekta?

Środowa sesja na GPW przyniosła korektę tego-tygodniowych wzrostów. Od rana nastroje na parkietach europejskich stopniowo się pogarszały, a w mediach powrócił temat problemów państw takich jak Irlandii, czy też Węgier - dług tego pierwszego lawinowo rośnie i jest coraz droższy w obsłudze, co powoduje, że pojawiają się spekulacje na temat kolejnego pakietu pomocowego na wzór tego dla Grecji.

12.11.2010 08:55

Gorsze nastroje podsyca dodatkowo trwająca od trzech dni korekta eurodolara. Kolejną przyczyną, dla której chętniej sprzedawano akcje było podwyższenie stopy rezerwy obowiązkowej dla chińskich banków, co stawia pod znakiem zapytania dalsze wzrosty na rynkach - surowców przede wszystkim miedzi. W rezultacie KGHM, który dzień wcześniej był najdroższy w swojej historii, w środę już taniał, o niemal 5% na zamknięciu, w czym udział miała także rekomendacja „sprzedaj” od Citigroup. Popołudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy były dobre, ale zostały wykorzystane jako pretekst do dalszej wyprzedaży - argumentem była obawa o umocnienie dolara do euro.

O 14:30 bowiem podano, że liczba osób pobierających po raz pierwszy zasiłek dla bezrobotnych w pierwszym tygodniu spadła do 435 tys., podczas gdy oczekiwano 451 tys. Konsekwencją było zamknięcie WIG20 na poziomie 2726 pkt (-1,5proc.), przy potężnym obrocie prawie 1,8 mld PLN. Przed sesją poznaliśmy wyniki PGNIG, którego zyski netto w III kwartale wyraźnie przebiły konsensus, ale po początkowym wybiciu, ostatecznie kurs spółki zmalał o 0,3proc..

Obraz

W środę na warszawski parkiet powrócili sprzedający. Indeks szerokiego rynku zakończył notowania na 0,94% minusie przy obrocie sięgającym po sesji 2,2 mld zł. Na wykresie została wyrysowana czarna świeca pokrywająca swoim korpusem poprzednią. Minimum notowań wypadło w obrębie otwarcia z wtorku, co w perspektywie dzisiejszych notowań sugeruje potencjalną korektę spadkową. W układzie wskaźnikowym, po środowej sesji nastąpiło znaczne pogorszenie.

RSI odbił się od poziomu 75 pkt, wartości granicznej dla rynku wzrostowego i powrócił w obszar 66 pkt. Podobnym zachowaniem wykazały się pozostałe oscylatory, nie pozostawiając wątpliwości, co do przewagi podaży w trakcie dnia. Potencjalne pogorszenie nastrojów również na dzisiejszej sesji może sprowadzić WIG w granice średniej piętnastosesyjnej, która aktualnie przebiega na 46 432 pkt, natomiast powrót optymizmu będzie możliwy po pokonaniu połowy środowego korpusu.

BM Banku BPH

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)